حمله سایبری به بزرگترین خط انتقال سوخت در آمریکا

ماهیت و انگیزه دقیق این حمله تاکنون مشخص نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بزرگترین خط لوله‌های انتقال سوخت در تگزاس آمریکا از حمله سایبری گسترده به شبکه‌های این شرکت که باعث اختلال و توقف آن شده است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «گاردین»، روز گذشته 8 می، شرکت خط لوله «کلونیال پایپ لاین» اعلام کرد در پی یک حمله سایبری باعث شد تا خط لوله 5500 مایلی که 45 درصد از سوخت سواحل شرقی این کشور را جابجا می‌کند، از کار باز بایستد.

این خط لوله بزرگ از 14 ایالت در جنوب و شرق آمریکا عبور می‌کند و به گفته اپراتور شرکت «کلونیال پایپ لاین» شبکه‌های رایانه ای آن به دلیل حمله سایبری دچار اختلال شده است.

بر اساس این گزارش این خط لوله بنزین ، گازوئیل و سوخت هواپیما را جابجا می‌کند. وب سایت این شرکت اعلام کرده که روزانه 100 میلیون گالن سوخت انتقال می‌دهد و به هفت فرودگاه خدمات می‌رساند. به گفته «واشینگتن پست»، این حمله که روز جمعه انجام شد، شامل باج افزار نیز بود.

در حالی که دولت ایالات متحده در مراحل ابتدایی تحقیقات در مورد این حمله است، یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به روزنامه «واشینگتن پست» گفت که باندهای تبهکار مظنون به دست داشتن در این حمله سایبری هستند.

یک کارشناس حوزه نفت و انرژی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری «آسوشیتدپرس» توضیح داد پیامدهای حمله هکرها به «کلونیال پایپ لاین» بر ذخایر و قیمت سوخت به مدت زمان توقف فعالیت خط لوله منوط خواهد بود.

او گفت که اگر راه‌اندازی مجدد خط لوله پنج تا شش روز به طول بیانجامد، قیمت‌ها به‌ویژه در نواحی مرکزی آلاباما تا ناحیه «واشینگتن دی‌ سی» به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

شرکت «کلونیال پایپ لاین» در بیانیه‌ای گفت این شرکت در حال برداشتن گام‌هایی برای بررسی و حل این مساله است و از یک شرکت امنیت سایبری خصوصی برای تحقیق در مورد این حمله کمک گرفته است.

ماهیت دقیق این حمله، اینکه توسط چه گروهی و با چه انگیزه‌ای انجام شده تا کنون مشخص نشده است.

پیشتر در ماه فوریه، یک تصفیه‌خانه آب در فلوریدا مورد حمله سایبری قرار گرفت و در آن حمله هکرها قصد داشتند میزان یک افزودنی به ذخیره آب را به سطح خطرناکی بالا ببرند. این حمله با آگاه شدن به موقع مسئول نظارت بر رایانه این تصفیه‌خانه کنترل و خنثی شد.

در سال‌های اخیر هکرهای حمایت شده و وابسته به کرملین به برخی از سیستم‌های کنترل صنعتی آمریکا، مانند شبکه‌های تولید برق، و کارخانه‌های تولیدات صنعتی نفوذ کرده‌اند.

دولت جو بایدن در ماه‌های گذشته به تلافی دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 و حمله هکرهای وابسته به کرملین به وزارت‌خانه‌ها و دیگر نهاد دولتی این کشور، اقدامات تنبیهی علیه روسیه در نظر گرفت و تعدادی از شخصیت حقیقی و حقوقی آن را تحریم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید