گزارش امنیتی آلمان از روش‌های دور زدن تحریم‌ها توسط ایران

در این گزارش 218 صفحه‌ای 19 بار نام ایران برده شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گزارش امنیتی جدیدی که در آلمان منتشر شده از روش‌های متنوع و مخفیانه رژیم ایران برای پنهان کردن تلاش‌های غیرقانونی خود به‌منظور دستیابی به فناوری کشنده‌ترین سلاح‌های جهان پرده برداشت.

به گزارش «جروزالم پست»، در این گزارش 218 صفحه‌ای که نهاد امنیتی ایالت شمالی آلمان، شلسویگ-هولشتاین، با تمرکز بر تهدیدهای امنیتی برای دموکراسی در این ایالت در روز سه‌شنبه 5 می 2021 آن را منتشر کرده، 19 بار به رژیم ایران اشاره شده است.

در گزارش آمده: «کشورهایی مثل ایران، کره شمالی، سوریه، و حتی پاکستان که در امور مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای فعال هستند، تلاش دارند تا اقدامات احتیاطی ایمنی و مقررات قانونی صادرات را دور زده و مبادلات غیرقانونی خود را پنهان کنند. برای این منظور به روش‌های مخفیانه روی آورده‌اند.»

بر اساس این گزارش، روش‌های غیرقانونی رژیم ایران برای دستیابی به فناوری سلاح‌های کشتار جمعی شامل ایجاد شرکت‌های بی‌طرف برای فریب فروشنده درباره ماهیت واقعی خریدار، و ایجاد شبکه‌های خرید غیرقانونی از طریق شرکت‌های نمایشی و واسطه‌هاست.

رژیم ایران همچنین برای جلوگیری از شناسایی خریدار نهایی، مبادلات خود را از طریق کشورهای ثالث انجام می‌دهد، و از حاملان بار بی‌تجربه برای نقل انتقال قطعات و مواد سوءاستفاده می‌کند. جمهوری اسلامی همچنین خریدهای غیرقانونی‌اش را به صورت خُرد خُرد و از طریق افراد متفاوت جابجا می‌کند تا از افشای کل معامله جلوگیری کند.

در سال 2013 دادگاهی در هامبورگ سه شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی و یک شهروند آلمانی را به دلیل نقض قانون صادرات آلمان محکوم کرد. این افراد از طریق یک واسطه وابسته به جمهوری اسلامی تجهیزات اتمی به ایران منتقل می‌کردند.

کیفرخواست دادگاه در سال 2012 گفته بود: «اعتقاد بر این است که متهمان بین سال‌های 2010 و 2011 در انتقال دریچه‌های ویژه برای ساخت رآکتور آب سنگین در ایران همکاری داشته‌اند و بنابراین تحریم‌های ایران را شکسته‌اند. این تجهیزات بخشی از سفارشی به ارزش چندین میلیون یورو بود که ایران می‌خواست از آن برای تأمین فناوری دریچه مخصوص برای ساخت رآکتور آب سنگین استفاده کند.»

سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی
سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی

یافته‌های امنیتی هلند، آلمان و سوئد

بر اساس گزارش‌های منتشر شده سازمان‌های اطلاعاتی سه کشور هلند، آلمان و سوئد در گزارش‌هایی جداگانه گفته‌اند که ایران در سال 2020، به تکرار برای دستیابی به فناوری‌های مرتبط با برنامه سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی تلاش کرده است.

سازمان امنیت هلند در گزارش سال 2020 نوشت که در حال تحقیق چگونگی تلاش کشورها من‌جمله ایران برای دستیابی به دانش و فناوری مورد نیاز برای ساخت سلاح‌های کشتار جمعی است.

ماه گذشته سازمان امنیت داخلی ایالت بایرن در گزارش 2020 خود به ایران به‌عنوان کشوری که به‌دنبال دستیابی به فناوری‌های مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای است، اشاره کرد.

در این گزارش آمده بود که ایران به طور دائم می‌کوشد از طریق تولید و نوسازی تسلیحات کشتار جمعی، زرادخانه تسلیحاتی خود را تقویت کند و برای تحقق این هدف و دستیابی به دانش مورد نیاز و ساخت قطعات لازم، کوشیده با برخی شرکت‌ها در کشورهای دارای فناوری‌های مدرن، مانند آلمان ارتباط برقرار کند.

سرویس امنیتی سوئد «سپو» (Säkerhetspolisen) هم در گزارش سالانه خود از سال 2020، سه کشور روسیه، چین و ایران را به عنوان فعال‌ترین تهدیدات امنیتی و اطلاعاتی در سوئد معرفی کرد و به تلاش ایران برای دستیابی به فناوری‌های مرتبط با برنامه سلاح‌های کشتار جمعی در این کشور، اشاره کرد.

در این گزارش آمده که ایران در سوئد جاسوسی صنعتی می‌کند که بیش از همه فناوری پیشرفته سوئد را هدف قرار داده است و محصولاتی که می‌توانند در برنامه تسلیحات هسته‌ای هم استفاده شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید