محکومیت یک ایرانی در آمریکا به دلیل نقض تحریم‌ها

حکم هیات منصفه مبتنی بر صادرات غیرقانونی اقلام حساس نظامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد یک شهروند ایرانی به دلیل نقض تحریم‌ها و برنامه‌ریزی برای ارسال قطعات حساس نظامی به ایران محاکمه شده است.

دیروز جمعه 17 اردیبهشت این وزارتخانه با بیان اینکه هیات منصفه فدرال در رابطه با این فرد تصمیم گرفته‌ است، بیان کرد، مهرداد انصاری، 39 ساله قصد داشته محموله‌ای از قطعات حساس نظامی را با همکاری دو متهم دیگر به نام‌های سوزان ییپ با ملیت تایوانی و مهرداد فومنی به ایران ارسال کند.

بر اساس این بیانیه «قطعات فوق از قابلیت نظامی و غیرنظامی دو منظوره برخوردار بوده و قابلیت استفاده در سیستم‌هایی مانند سلاح هسته‌ای، هدایت و توسعه موشک‌، ارتباطات رادیویی تاکتیکی ایمن‌، جنگ الکترونیکی تهاجمی‌، اقدامات متقابل الکترونیکی نظامی (مسدود کردن رادیو) و سیستم‌های هشدار و نظارت راداری را داشته است.»

به گفته این وزارت‌خانه «انصاری بین سال‌های 2007 تا 2011 به همراه دو هم‌دست دیگر خود تلاش کرده 105 هزار قطعه به ارزش 2 میلیون و 630 هزار و 800 دلار را در بیش از 1250 معامله با شرکت‌های بین‌المللی به دست آورد.»

گفته می‌شود متهمان هم‌چنین 599 معامله بدون مجوز دولت آمریکا را با 63 شركت مختلف آمریكایی انجام داده‌اند.

حکم انصاری قرار است 1 سپتامبر صادر شود و به گفته وزارت دادگستری آمریکا پیش‌بینی می‌شود بالای 20 سال زندان در انتظار او باشد.
سوزان ییپ در اکتبر 2012 پس از اعتراف به جرم خود به عنوان واسطه‌گری برای خرید این اقلام و کمک به حمل غیرقانونی آن‌ها به ایران به دو سال زندان محکوم شد اما مهرداد فومنی هم‌چنان متواری است.

جان دمرز، مدیرکل وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه 14 اردیبهشت گفته بود مهرداد انصاری برای رسیدگی به اتهاماتش، از کشور گرجستان به شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس منتقل شده است.

سوزان ییپ
سوزان ییپ

فشار بیشتر بر ناقضان تحریم

در سال‌های گذشته و با شدت گرفتن تحریم‌ها علیه ایران، افراد مختلفی در ایالات متحده و اروپا به دلایل متفاوت منتهی به نقض تحریم‌ها نظیر «پولشویی»،‌ «صادرات اقلام مختلف در راستای دور زدن تحریم‌ها» و «سرقت اسناد هویتی» با مجازات‌های سنگینی روبرو شدند.

در آخرین مورد وزارت دادگستری آمریکا، 17 فروردین سال جاری در بیانیه‌ای اعلام کرده بود رییس شرکت «لانگ ایسلند» به اتهام «نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران»، «پولشویی» و «ارسال لوازم آرایشی» با استفاده از شرکت‌های واسطه در خاورمیانه به ایران محکوم شناخته شده و ممکن است حداکثر به 20 سال زندان محکوم شود.

از سوی دیگر سال گذشته مقام‌های آمریکا طی بیانیه‌ای علیه 10 ایرانی به اتهام نقض تحریم‌های ایالات متحده اعلام جرم کردند و گفتند این افراد برای مدت 20 سال معاملاتی با ارزش بیش از 300 میلیون دلار را پنهان کرده‌اند و علاوه بر پولشویی از طریق بیش از 70 شرکت صوری در ایالات متحده، ایران، کانادا و هنگ کنگ اقدام به خرید دو تانکر نفت 25 میلیون دلاری کرده‌اند.

آمریکا پیش‌تر نیز اعلام کرده بود از تمامی ابزار لازم برای مهار توانایی حکومت ایران به عنوان یک کشور حامی تروریسم و حامی اقدامات بدخواهانه استفاده خواهد کرد.

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه دولت ترامپ بعد از تصویب لایحه جدید تحریم‌ها در سال 2017 گفته بود «ایران همچنان بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است و رفتار آن‌ها بعد از توافق هسته‌ای تغییر نکرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید