عجله طرف‌های مذاکره‌کننده در وین؛ اصرار آمریکا بر توافقی جامع‌

شرمن: در توافق جدید باید به رفتار منطقه‌ای ایران، موشک‌های بالستیک و حقوق بشر پرداخته شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

انریکه مورا ، هماهنگ کننده نشست وین به نمایندگی از اتحادیه اروپا با اعلام اینکه «برای اتمام گفتگوها محدودیت زمانی وجود ندارد» گفت: «اما من به عنوان هماهنگ‌کننده احساس می‌کنم باید عجله کنیم».

به گزارش خبرنگار «العربیه» مورا روز شنبه، در اظهاراتی در آستانه ادامه دور چهار م مذاکرات وین بین ایران و کمسیون مشترک برجام گفت: «زمان به نفع ما نمی‌گذرد. همه هیئت‌ها از جمله ایران و ایالات متحده این احساس را دارند که باید در مذاکرات عجله کنیم».

اما وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا طی سخنرانی روز گذشته خود در اندیشکده «آتلانتیک»با اشاره به حصول پیشرفت‌هایی در مذاکرات، گفت، «مسیر طولانی پیش رو قرار دارد». او افزود: «امیدوارم که بتوانیم به تفاهمی دست پیدا کنیم که بشود توافق فنی بین ایران و آژانس که در آخر ماه می به پایان می‌رسد، را تمدید کرد.»

وندى شرمان
وندى شرمان

توافقی «طولانی‌مدت، قوی و بهتر»

معاون وزیر خارجه آمریکا اذعان داشت که ایالات متحده باید با ایران به توافقی «طولانی‌مدت، قوی و بهتر» دست یابد تا به همه نگرانی‌ها «درباره رفتار ایران در منطقه، موشک‌های بالستیک، تجارت اسلحه و حقوق بشر پرداخته شود.»

شرمن افزود: «البته ما نیز مانند سایر کشورها، از جمله همکاران بریتانیایی خود، در مورد شهروندان بریتانیا و شهروندان آمریکایی، که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند و در حال حاضر زندانی هستند، نگرانی‌های زیادی داریم.»

مذاکرات وین
مذاکرات وین


شرط لغو تحریم‌ها

از سوی دیگر، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، با تاکید بر «چالشی» و «طولانی مدت» بودن مذاکرات وین گفت تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران تنها در صورتی لغو می‌شوند که جمهوری اسلامی به طور کامل به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای 2015 پایبند شود.

جن ساکی در نشست خبری روز جمعه 7 می، در پاسخ به خبرنگار در رابطه با برداشتن تحریم‌ها توسط آمریکا گفت «تنها در صورتی که ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود بازگردد، تحریم‌ها برداشته خواهند شد. ما در خصوص پایبندی به برجام هیچ اقدامی فراتر از آنچه ایران انجام می‌دهد، نخواهیم داشت.»

ساکی در ادامه گفت برخی از پیشرفت‌ها حاصل شده است و اکنون ایده بهتری از آن‌چه باید برای بازگشت کامل انجام دهیم، داریم و ایران هم ایده بهتری دارد که باید چه اقداماتی برای بازگشت کامل به تعهداتش انجام دهد.

او افزود: «بازگشت به برجام نیازمند این است که ایران به صورت قابل توجهی برنامه هسته‌ای خود را به عقب بازگرداند و هر مسیری در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای را مسدود کند.»

سخنگوی کاخ سفید ضمن اشاره به فرایند «طولانی مدت بودن» مذاکرات، ادامه گفتگوها در وین را «نشانه مثبتی» دانست و گفت قصد ندارد نتیجه‌ را پیش‌بینی کند.

جن ساکی
جن ساکی

جدیت ایران

روز گذشته همچنین، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به «العربیه»، گفت معتقد است ایران در مذاکرات وین جدی است، اما روشن نیست این جدیت به چه میزان است.

بایدن در پاسخ به سوال خبرنگار «العربیه» که از او پرسید آیا فکر می‌کند، ایرانی‌ها درباره مذاکرات در وین جدی هستند پاسخ داد: «بلی، ولی اینکه چقدر جدی هستند و آماده انجام چه چیزی هستند، داستان دیگری است. ما کماکان در حال گفتگو هستیم.»

در صورتی که ایران به لغو تمام تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده برای بازگشت آن کشور به برجام اصرار دارد، واشینگتن بارها گفته است که رفع «یکجا و همزمان» تحریم‌ها در دستور کار دولت بایدن نیست و در صورت بازگشت کامل ایران به تعهدات برجامی‌اش تنها بخشی از تحریم‌ها برداشته خواهد شد.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید