انتقاد سناتور آمریکایی از سياست «پاداش‌دهى» بایدن به رژیم ايران

«بازگشت به برجام اقدام بسیار خطرناکی است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو لیبرمن، سناتور دموکرات بانفوذ سابق اهل ایالت کانه‌تیکت، از بنیانگذاران وزارت امنیت داخله آمریکا، در گفتگو با «فاکس بیزنس»، ضمن انتقاد از سیاست «پاداش‌دهی» دولت جو بایدن به رژیم ایران، به رویه‌ای که دولت جدید در قبال جمهوری اسلامی در پیش گرفته، هشدار داد.

به گفته جو لیبرمن: «حقیقت این است که ما به رژیم ایران پاداش می‌دهیم تا آمریکایی‌ها را گروگان بگیرد، بعد میلیاردها دلار از دارایی‌های آنها را آزاد می‌کنیم، که دقیقا همان چیزی است که آنها می‌خواهند. با این کار ما آنها را تشویق می‌کنیم تا در مذاکرات هسته‌ای نیز همین رویه را پیش بگیرند.»

به نظر این سناتور سابق، دولت بایدن هرگز با رژیم ایران به جایی نخواهد رسید مگر اینکه در برابر این رژیم سرسختی نشان دهد. در حالی که ایران خواهان برداشته شدن تحریم‌هاست، آمریکا باید از ایران بخواهد تا غنی‌سازی مواد اتمی را متوقف کرده و به یک کشور غیر‌هسته‌ای تبدیل شود.

لیبرمن عقیده دارد رژیم ایران اساساً رژیمی افراطی و دروغگو است که نمی‌شود به آن اعتماد کرد. به گفته وی، آنها از یک طرف می‌گویند به‌دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیستند، و از طرف دیگر در حال غنی‌سازی اورانیوم در سطحی هستند که برای مصارف غیرنظامی ضرورتی ندارد.

او می‌گوید «من متوجه هستم که برخی در دولت بایدن توافق هسته‌ای سال 2015 را موفقیتی بزرگ می‌دانند. من اینطور فکر نمی‌کنم. به نظر من برجام یک اشتباه بزرگ بود و هیچ نتیجه‌ای نداد. کاملاً معلوم است که ایران به الزامات آن توافق پای‌بند نبوده. بنابراین [بازگشت به برجام] کاری بسیار خطرناک است.»

لیبرمن در نهایت گفت فرصت‌های بسیاری برای نقش‌آفرینی آمریکا در خاورمیانه وجود دارد. او توصیه کرد بر فرض مثال آمریکا می‌تواند روی توسعه روابط اسرائیل و کشورهای عربی سرمایه‌گذاری کند؛ یا اینکه روی پیشرفت مذاکرات بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تمرکز کند.

وی نتیجه گرفت: «ولی اگر اجازه بدهیم ایران باز ما را بپیچاند، خاورمیانه و باقی جهان بسیار ناپایدارتر از آنچه هم‌اکنون هست خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size