واشینگتن: بر زمان‌بندی خاصی برای بازگشت به برجام توافق نشده است

مهمترین اختلاف در مذاکرات جاری درباره سانتریفیوژهای جدید ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر بازگشت هم زمان طرف‌ها به توافق هسته‌ای، از ادامه مذاکرات اتمی درهفته آینده با حضور هیئت آمریکایی در وین خبر داد.
پورتر شامگاه چهارشنبه 15 اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرنگاران پیرامون زمان مورد نیاز برای رسیدن به توافق در مذاکرات وین گفت: «ما زمان‌بندی خاصی برای آن نداریم.»
او‌ درباره فعالیت کارگروه های تعیین شده جهت تسهیل بازگشت متقابل به برجام اظهار داشت: «البته که پیشرفت‌هایی هم حاصل شده است. ما نه در حال وقت تلف کردن هستیم نه تعجیل می‌کنیم.»
معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به پیگیری مذاکرات در هفته آینده و حضور مجدد هیات آمریکایی در آن بیان کرد: «طی ماه گذشته هیات آمریکایی به سرپرستی رابرت مالی، رویکردهای جدی درباره گام‌های همزمانی که ایران و آمریکا باید برای بازگشت متقابل به برجام بردارند را بررسی کرد».

سانتریفیوژهای جدید

این در حالی است که برخی منابع رسانه‌ای آگاه فاش کردند که مذاکرات هسته‌ای وین، به دلیل اختلافات گسترده تهران و واشنگتن درباره اقدامات لازم برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به مشکل برخورده است.
وبگاه «آکسیوس» به نقل از منابع خود گزارش کرد: «آمریکا و ایران درباره اقدامات محدودکننده فعالیت‌های هسته‌ای ایران اختلافات جدی دارند.»
براساس این گزارش‌ها اختلاف اصلی در گفتگوهای وین مربوط به سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای است که غنی‌سازی اورانیوم با سرعت بیشتر را ممکن می‌کنند.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در واکنش به خبر یک رسانه رسمی ایران درباره مذاکرات هسته‌ای از وجود اختلافات بسیار میان ایران و آمریکا در وین سخن گفت و برخی مواضع آمریکا را غیر قابل قبول عنوان کرد.
ایران می‌گوید ازسرگیری همه تعهدات برجامی‌اش پس از لغو «یکجا و هم‌زمان» تحریم‌ها و «راستی‌آزمایی» و روشن ‌شدن انتفاع اقتصادی از لغو تحریم‌ها ممکن خواهد شد.
اما امریکا با این خواسته مخالف است و معتقد است که فرصت چندماهه‌ای که ایران برای راستی‌آزمایی بر آن اصرار دارد زمان مناسبی برای تشدید فعالیت‌های هسته‌ای‌اش فراهم می‌کند. سایر کشورهای طرف برجام هم با دیدگاه طرف امریکایی همراه هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید