نگرانی کنگره از پایان مهلت آژانس قبل از توافق جدید با ایران

کنگره به بلینکن: از شفافیت اتمی ایران در جریان مذاکرات اطمینان حاصل کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری‌خواهان کنگره از وزیر امورخارجه آمریکا خواستند راهبرد خود برای اطمینان از شفافیت هسته‌ای ایران در جریان مذاکرات اتمی را به کنگره ارائه کند.
به گزارش «فاکس نیوز»، اعضای جمهوری‌خواه ارشد کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه 4 می 2021، در نامه‌ای به وزیر خارجه، آنتونی بلینکن، از وی خواستند استراتژی مفصلی ترسیم کند تا بتوان اطمینان حاصل کرد که رژیم ایران در طول مذاکرات هسته‌ای میان دو کشور که با وساطت برخی دولت‌های اروپایی در وین پایتخت اتریش جریان است، امکان نظارت بر برنامه اتمی خود را از نهادهای بین‌المللی سلب نخواهد کرد.
ایران طی قراری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه فوریه 2021 قبول کرد که اجازه بازرسی از سایت‌های هسته‌ای خود توسط این سازمان را برای مدت سه ماه تمدید کند. در واقع سه ماه مهلتی بود که ایران برای رفع تحریم‌های دوران ترامپ برای آمریکا تعیین کرده بود، پیش از آنکه بطور کل پای آژانس را از ایران قطع کند.
اینک نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره نگران انقضای این مهلت هستند. آنها در نامه خود به وزیرخارجه نوشتند: «با انقضای این مهلت که به زودی فرا‌می‌رسد، ما نگرانیم كه آژانس انرژی اتمی نظارت خود بر برنامه هسته‌ای ایران را از دست بدهد. ما فکر می‌کنیم عدم توانایی آژانس در نظارت بر تاسیسات اتمی ایران می‌تواند تأثیرات جدی بر امنیت ملی ایالات متحده و همچنین امنیت متحدان منطقه‌ای ما داشته باشد.»
قانونگذاران آمریکایی، به رهبری عضو ارشد مایکل مک‌ کال، نماینده اهل تگزاس، «رفتار هسته‌ای تحریک آمیز» ایران و ادامه غنی‌سازی اورانیوم توسط رژیم را از جمله نگرانی‌های اصلی خود در صورت توقف نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ذکر کردند.
ایران همکاری با سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای خود و پیوستن مجدد به برجام را منوط به برداشته شدن تمام تحریم‌های دوران ترامپ کرده، یعنی کاری که دولت بایدن به صراحت اعلام کرده تمایلی به انجام آن ندارد. قانونگذاران آمریکایی نگرانند که مهلت سه‌ماهه آژانس قبل از دستیابی به توافق هسته‌ای جدید منقضی شود.
نمایندگان کنگره نامه خود خطاب به وزیرخارجه آمریکا را اینطور به پایان بردند: «ما از شما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنید که این مساله در اسرع وقت حل شده و به اهرمی برای چانه‌زنی در جریان مذاکرات و اعطای امتیاز به رژیم ایران تبدیل نشود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید