دادگاه عالی دانمارک جاسوس ایرانی - نروژی را مجرم شناخت

او تلاش کرده بود یک فعال اهوازی را ترور کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی دانمارک روز پنج‌شنبه 6 می 2021 یک شهروند نروژی ایرانی‌الاصل را به اتهام جاسوسی برای نهادهای اطلاعاتی ایران و برنامه‌ریزی برای ترور یک فعال عرب اهوازی در دانمارک، مجرم شناخت. دادگاهی در دانمارک در ژوئن 2020 این فرد که نام او «محمد داوود زاده لولوئی» اعلام شد، را به 7 سال زندان محکوم کرده بود.

دفتر دادستانی دانمارک روز پنج‌شنبه در صفحه توئیترش نوشت: «هیات منصفه دادگاه عالی شرقی با اجماع یک ایرانی را در زمینه انجام اقدامات اطلاعاتی غیرقانونی و توطئه برای قتل یک ایرانی ساکن منطقه رینجنستید مجرم شناخت.»

خبرگزاری «رویترز» روز جمعه 26 ژوئن 2020 گزارش کرد یک ایرانی به نام محمد داوودزاده لولوئی، 40 ساله، ساکن نروژ در اکتبر سال 2018 پس از انجام عملیاتی توسط پلیس که در آن دانمارک موقتاً مرزهای بین المللی خود را بست، دستگیر شد.

دادگاه با صدور بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد که اواخر روزهای سپتامبر همان سال، لولوئی از خانه یك تبعیدی و مخالف حکومت ایران در دانمارك و همچنین خیابان‌ها و جاده‌های اطراف آن خانه عکس گرفت و آنجا را رصد کرد.

در ادامه بیانیه آمده است: «دادگاه دریافت که این اطلاعات جمع‌آوری شده و به شخصی که برای یک سرویس اطلاعاتی ایران کار می کند، منتقل شده است و برای استفاده از برنامه‌های سرویس اطلاعاتی برای کشتن این تبعیدی استفاده شده است.»

سورن هاربو دادستان عمومی به رویترز گفت: «لولوئی به هفت سال زندان و اخراج دائم از دانمارك محكوم و پس از تحمل مجازات خود از ورود به دانمارک محروم خواهد شد.»

او افزود: «این یک پرونده تاریخی است و این یک پیام قدرتمند برای سرویس‌های اطلاعاتی (خارجی) است: آنها باید درگیری‌های خود را بین خودشان انجام دهند و از درگیر کردن ما دست بردارند.»

به گفته هاربو، لولوئی که تمام اتهامات را رد کرده، بلافاصله علیه این حکم درخواست تجدیدنظر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید