مقام آمریکایی: بایدن به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای نخواهد داد

اختلاف جدی آمریکا و ایران برسر سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی‌سازی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلندپایه آمریکایی شامگاه پنجشنبه 6 می 2021 به «العربیه» گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده تاکید کرد اجازه نخواهد داد ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود طی یک نشست خبری آنلاین، ایران متهم کرد که در مذاکرات هسته‌ای تلاش کافی برای رسیدن به توافق انجام نمی‌دهد. او در عین حال افزود: «می‌توانیم پیش از انتخابات پیش روی ایران، به توافق برسیم، اما این موضوع به تهران بستگی دارد.»

این مقام بلندپایه در پاسخ به سوال خبرنگار العربیه درباره اختلافات موجود در مذاکرات وین بین تهران و واشینگتن توضیح داد:« تا این لحظه درباره هیچ چیزی در مذاکرات وین، توافقی با ایران صورت نگرفته است. درخواست‌های ارائه شده از سوی ایران در وین واقع‌بینانه نبود.»

او درباره امکان رفع تحریم‌ها در مقابل بازگشت ایران به تعهداتش گفت: «باید دید آیا در هفته‌های آینده می‌توان بازگشت مشترکی به برجام داشت و آیا تفاهماتی درباره تعهد متقابل صورت می‌گیرد؟ جواب بلی، ممکن است. آیا این امر پیش‌بینی می‌شود؟جواب این است که زمان همه چیز را مشخص می‌کند. همانگونه که گفتم موضوع در آخر به یک تصمیم سیاسی بستگی دارد که ایران باید آن را بگیرد.»

هتل محل برگزاری نشست وین
هتل محل برگزاری نشست وین

پیشتر منابع رسانه‌ای آگاه روز چهارشنبه 5 می 2021 فاش کرده بودند که مذاکرات هسته‌ای وین، به دلیل اختلافات گسترده تهران و واشنگتن درباره اقدامات لازم برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به مشکل برخورده است.

وبگاه «آکسیوس» به نقل از منابع خود گزارش کرد: «آمریکا و ایران درباره اقدامات محدودکننده فعالیت‌های هسته‌ای ایران اختلافات جدی دارند.»

براساس این گزارش‌ها اختلاف اصلی در گفتگوهای وین مربوط به سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای است که غنی‌سازی اورانیوم با سرعت بیشتر را ممکن می‌کنند.

عراقچی: زمان‌بندی واقع‌بینانه نیست

از سوی دیگر، عباس عراقچی، رییس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین ،با بیان اینکه روز جمعه جلسات کمیسیون مشترک برجام دوباره از سر گرفته خواهد شد، گفت: «ما در مسیری مشخص قرار گرفته‌ایم ،حداقل در مورد مسیری که باید برویم تفاهم وجود دارد گرچه موانع جدی در این مسیر وجود دارد.»

عراقچی در وین
عراقچی در وین

به گزارش ایسنا، عراقچی زمان‌بندی مذاکرات را بعید دانست و افزود: «اگر بخواهیم وارد بحث زمان‌بندی شویم فکر می‌کنم که یک مقدار غیر واقع‌بینانه است».

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران همچنین خاطرنشان کرد: «بعضا مشکلات جدی است و باید از طریق مذاکره و پیدا کردن راه حل های مذاکراتی حل و فصل شوند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید