وزارت خارجه ايران توافق بر سر «كاهش برخى تحريم‌ها» را رد کرد

آمریکا لغو تحریم‌های فرابرجامی را به مذاکرات فرابرجامی منوط کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به خبر یک رسانه رسمی ایران درباره مذاکرات هسته‌ای از وجود اختلافات بسیار میان ایران و آمریکا در وین سخن گفت و برخی مواضع آمریکا را غیر قابل قبول عنوان کرد.

خطیب‌زاده چهارشنبه 15 اردیبهشت، در گفت‌وگو با خبرنگاران با تکذیب خبر «پرس تی‌وی»، شبکه خبری انگلیسی‌زبان رسمی ایران اظهار داشت: «نکات اختلافی میان ایران و آمریکا در وین کم نیستند و برخی مواضع آمریکا در وین قابل قبول نبوده است.»

شبکه «پرس ‌تی‌ وی» به نقل از آنچه که «یک منبع مطلع در تهران» خواند مدعی شد آمریکا بر حفظ ساختار تحریم‌های فلج کننده به ویژه عدم لغو «قانون کاتسا» اصرار دارد و رفع تحریم‌ از نهادها و افراد در لیست تحریم‌ها را طبق زمان اجرای برجام رد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تکذیب خبر این رسانه رسمی افزود: «نه‌ تنها این‌ مورد و موارد ادعایی شبیه این غلط است بلکه همه یقین بدانند اگر آمریکا اصراری بر این گونه امور داشت قطعا تاکنون گفتگوها متوقف شده بود.»

نشست وین
نشست وین

«مذاکرات پلاس» در ازای حذف تحریم‌های فرابرجامی

در مذاکرات اتمی وین که از اواسط فروردین 1400 میان ایران و کشورهای 1+4 و با حضور غیر مستقیم آمریکا آغاز شده، تلاش می‌شود ضمن بازگشت ایران به تعهدات برجامی‌اش، زمینه بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با لغو همه یا برخی تحریم‌های واشینگتن علیه تهران فراهم شود.

ایران می‌گوید ازسرگیری همه تعهدات برجامی‌اش پس از لغو «یکجا و هم‌زمان» تحریم‌ها و «راستی‌آزمایی» و روشن ‌شدن انتفاع اقتصادی از لغو تحریم‌ها ممکن خواهد شد.

اما امریکا با این خواسته مخالف است و معتقد است که فرصت چندماهه‌ای که ایران برای راستی‌آزمایی بر آن اصرار دارد زمان مناسبی برای تشدید فعالیت‌های هسته‌ای‌اش فراهم می‌کند. سایر کشورهای طرف برجام هم با دیدگاه طرف امریکایی همراه هستند.

آمریکا به‌وضوح اعلام کرده‌ اگر ایران خواهان رسیدن به «برجام‌پلاس» است باید آماده انجام «مذاکرات‌پلاس» هم باشد. یعنی اگر خواستار لغو تحریم‌های غیر برجامی است باید درباره آن موضوعات غیر برجامی گفت‌وگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید