سناتور دموکرات: برخورد نظامی با ایران به سود هیچ‌کس نیست

«در وین پنجره‌ای برای گفتگو گشوده شده، باید ببینیم که این مسیر به کجا می‌انجامد.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک سناتور آمریکایی بابت «اقدامات جدی» ایران برای پیشبرد برنامه تسلیحاتی هسته‌ای خود در چند ماه گذشته اظهار نگرانی کرد و گفت به اقداماتی فراتر از مذاکره نیاز است تا بتوان بلندپروازی‌های اتمی رژیم ایران را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری «نشنال نیوز» امارات متحده عربی، کریس کونز، سناتور اهل ایالت دِلِوِر، هشدار داد که ایران «تحقیقات سانتریفیوژ پیشرفته برای افزایش درصد غنی‌سازی و سایر کارهای لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای» را انجام داده است.

سناتور کونز با تاکید بر اینکه که ایران مسیر بر هم زدن ثبات در خاورمیانه را پیش گرفته، خواستار تلاش‌های بیشتر برای کاهش تنش در منطقه شد. وی افزود این به معنای بازگشت خشک و خالی به توافق هسته‌ای نیست كه تهران در سال 2015 با آمریكا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه، و آلمان امضا كرد، بلكه منظور تلاش‌های گسترده‌تر و چندجانبه است.

کونز که با خبرگزاری « CNBC» صحبت می‌کرد گفت: «شرکای ما در منطقه نگرانی‌های قابل درک و منطقی زیادی دارند، و من فکر می‌کنم ما باید آماده باشیم که نه فقط با ایرانی‌ها برای بازگشت به توافق اتمی مذاکره کنیم، بلکه مسیری رو به جلو و برنامه‌ای برای یک تعامل گسترده‌تر و تشریک مساعی میان شرکای منطقه‌ای‌مان برای کاهش تنش‌ها ترسیم کنیم.»

در جریان این مصاحبه، همکار سناتور کونز، سناتور كریس ون هالن نیز حاضر بود. آنها هر دو از اعضای بلندپایه كمیته تأثیرگذار روابط خارجی سنای ایالات متحده آمریکا هستند.

ون هالن در تایید مواضع همکارش گفت: «مقامات امارات متحده عربی کاملاً درک می‌کنند که چرا دولت بایدن در تلاش است با ایران مذاکره کند. برخورد نظامی با ایران به نفع هیچ‌کس نیست. در وین پنجره‌ای برای گفتگو گشوده شده، و باید صبر کنیم و ببینیم که این مسیر به کجا می‌انجامد. نکته اصلی این است که در جریان مذاکرات با ایران، ایالات متحده حتما به طور مداوم با امارات و سایر شرکایش مشورت خواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید