پنتاگون: نگرانی خود را از فعالیت نیروی دریایی سپاه به ایران اعلام کرده‌ایم

افزایش مزاحمت قایق‌های سپاه برای ناوهای آمریکایی در خلیج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، در یک کنفرانس خبری در رابطه با افزایش تنش‌های اخیر ایران با شناورهای خود در خلیج اعلام کرد ناخرسندی و نگرانی پنتاگون از فعالیت‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران را به تهران منتقل کرده‌ایم.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز دوشنبه 3 می، گفت: «ما کانال‌های دپیلماتیک داریم که در صورت لازم از آن استفاده می‌کنیم تا ناخرسندی خود را به تهران منتقل کنیم.»

جان کربی افزود: «هرچند حضور دیپلماتیک نداریم اما از کانال‌های دیپلماتیکی که اختیار داریم، بهره می‌بریم.»

او با تأکید بر این که خط ارتباطی رادیویی روی دریا(کشتی به کشتی) میان نیروهای آمریکا و ایران همیشه برقرار است، به خبرنگاران گفت: «خطر واقعی در چنین مواردی، خطای محاسباتیاست. در این مورد (خاص) به خشونت کشیده نشد که البته خبر خوبی است ولی نه به آن نیاز بود، نه امن بود و نه حرفه‌ای.»

ارتش آمریكا، عصر دوشنبه 26 آوریل، اعلام كرده بود كه 3 قایق متعلق به سپاه پاسداران ایران، به یک ناو جنگی و یك قایق دیگر آمریكایی در آب‌های خلیج نزدیک شده و فاصله ایمنی را نقض کردند.

ارتش آمریكا در بیانیه‌ای، گفت: «خدمه آمریكایی از طریق پیام‌های رادیویی و بلندگو هشدارهای متعددی صادر كردند اما قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران به مانورهای نزدیك خود ادامه دادند.» در نهایت ناو آمریکایی مجبور به صدور چند اخطار آتش شد و به دنبال آن قایق‌های سپاه به «فاصله امن» رفتند و از شناورهای ایالات متحده دور شدند.

گفتنی است این حادثه دومین «آزار و مزاحمت» قایق‌های سپاه به ناوهای آمریکایی در ماه آوریل بوده است.

این گونه فعالیت‌ها از سوی نیروی دریایی ایران که امنیت دریانوردی را تهدید می‌کند در دوره دولت دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا به صفر رسیده بود، اما از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه گذشته بیشتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید