پرونده هسته‌ای ایران در صدر گفتگوهای گروه هفت در لندن

بوریل و بلینکن درباره برجام دیدار و گفتگو کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با آغاز نشست وزرای امورخارجه کشورهای گروه هفت، جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی روز سه‌شنبه 4 می 2021 گفت که در نشست لندن گفتگوهای مهمی درباره ایران و کره‌شمالی در جریان است.

بورل در حاشیه این نشست، با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای دیدار و گفتگو کرد. اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای درباره این دیدار نوشت: «این نشست فرصتی بود تا به صورت دو جانبه در مورد برخی از مهم‌ترین چالش‌های خارجی و امنیتی پیش رو بحث شود. موضوعاتی که وزیران خارجه گروه هفت نیز در نشست دو روزه خود مطرح خواهند کرد».

مطابق این بیانیه، بورل و بلینکن آخرین تحولات در مورد برنامه جامع اقدام مشترک توافق هسته ای ایران موسوم به «برجام» را با توجه به بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و چگونگی اطمینان از اجرای کامل و موثر برجام مورد بحث و گفتگو قرار دادند.

بورل و بلینکن
بورل و بلینکن

بورل پیش از این نشست در صفحه توئیترش نوشت: «به عنوان هماهنگ‌کننده برجام، تاکید کردم که باید از فرصت گفتگوهای پیش‌آمده برای ترغیب آمریکا به بازگشت به برجام و اجرای کامل توافق استفاده کرد.»

وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت، شامل آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده و آمریکا روز سه‌شنبه در لندن با هم دیدار کرده و درباره واکنش مشترک به تهدیدهای جهانی، پرونده هسته‌ای ایران، چین و کره‌شمالی توافق کردند.

موضوعات مرتبط با میانمار، لیبی، سوریه و روسیه نیز در فهرست کاری کشورهای صنعتی جهان قرار دارد و قرار است در ماه آینده رهبران این کشورها با هم در بریتانیا دیدار کنند.

علاوه بر هفت عضو اصلی گروه هفت، وزرای امور خارجه استرالیا، هند، آفریقای جنوبی و کره‌جنوبی هم به نشست لندن دعوت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید