در آستانه لغو تحریم‌ها، سپاه تهدید به انفجار کنگره آمریکا کرد

ایران ویدئویی از مانور نیروهای نظامی خود مقابل ساختمان «کاپیتول» به نمایش گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در زمانی که دولت جو بایدن در حال تقلا برای برداشتن تحریم‌ها و آزاد کردن میلیاردها دلار از پول‌های ایران است، رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران فیلمی تحریک‌آمیز منتشر کردند که رژه رفتن نیروهای نظامی خود مقابل ساختمان «کاپیتول»، خانه کنگره آمریکا، را نشان می‌دهد در حالی کاپیتول در پس‌زمینه رژه، منفجر می‌شود.

این فیلم روز یکشنبه، پیش از سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در تلویزیون حکومتی ایران بازپخش شد. علاوه بر رژه مقابل کنگره، در این فیلم نیروهای سپاه پاسداران ایران در اورشلیم نیز رژه می‌روند. خامنه‌ای طی سخنرانی خود به ستایش سپاه پاسداران و فرمانده مقتول نیروی قدس سپاه، قاسم سلیمانی پرداخت که به کشتار آمریکایی‌ها متهم هستند.

Advertisement

به گزارش «واشینگتن فری بیکن»، این فیلم تهدیدآمیز و اظهارات خامنه‌ای در حالی پخش می‌شود که دولت بایدن تلاش دارد از طریق مذاکره و دیپلماسی ایران را به توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگرداند. بر اساس شنیده‌ها، دولت بایدن در این راستا آمادگی دارد تحریم‌های خُردكننده را از روی بانک‌ها، دیپلمات‌ها و مبادلات نفتی ایران بردارد. این نشان از بی‌قراری واشینگتن برای بازگرداندن ایران به توافقی دارد که تنها بخشی از برنامه هسته‌ای رو به رشد آن را محدود می‌كند.

جمهوری‌خواهان کنگره، دولت بایدن را متهم می‌کنند که در زمانی که می‌تواند رژیم تندرو را سرنگون کرده و نیروهای دموکراتیک را در ایران به قدرت برساند، فشار روی رژیم ایران را کاهش داده است. آنها همچنین آخرین فیلم تبلیغاتی سپاه پاسداران را نشان قاطعی از این امر می‌دانند که رژیم ایران هرگز مواضع ضدآمریکایی و ضدغربی خود را کنار نخواهد گذاشت.

پت تومی، سناتور جمهوری‌خواه اهل پنسیلوانیا، در واکنش به این فیلم در توئیتر خود نوشت: «هفته پیش دیپلمات ارشد ایران [ظریف] ادعا کرد سپاه حرف آخر را در تهران می‌زند. اکنون ایران یک فیلم جعلی منتشر کرده که در آن سپاه پاسداران کاپیتول ما را منفجر می‌کند. اولویت دولت بایدن باید این باشد که ایران نتواند چنین کاری بکند، نه اینکه با حذف تحریم‌ها تسلیم ایران شود.»

اظهارات تومی با فیلمی که اخیراً از جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، لو رفته، که ظاهرا در یک گفتگوی خصوصی اعتراف می‌کند که رژیم ایران هرگز نقطه مشترکی با آمریکا پیدا نخواهد کرد و عقاید تندروانه‌اش را کنار نخواهد گذاشت همخوانی دارد. ظریف در این مصاحبه گفته بود: «به باور من، تا زمانی که جمهوری اسلامی هویت [انقلابی] خود را حفظ کند، ایران و آمریکا هرگز دوست نخواهند شد. مشکلات ما با آمریکا هرگز حل نخواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید