تکذیب خبر تبادل زندانیان ایرانی با آمریکا و بریتانیا

واشنگتن : در مذاکرات وین هنوز هیچ توافقی با تهران صورت نگرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به «العربیه» گفت گزارش‌ها درباره تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا نادرست است اما واشینگتن می‌کوشد افراد زندانی در ایران را آزاد کند.
قبل از این اظهارات، رسانه‌های ایران مدعی شده بودند که «با فشار کنگره به تیم بایدن و نیاز فوری او برای نشان دادن پیشرفت در پرونده ایران، آمریکایی ها حاضر شدند ضمن پرداخت 7 میلیارد دلار، چهار ایرانی فعال در دور زدن تحریم‌ها را با چهار آمریکایی مبادله کنند.»

بریتانیا هم تکذیب کرد

وزارت امور خارجه بریتانیا هم وجود توافقی برای آزادی نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران در ازای پرداخت 400 میلیون پوند را تکذیب کرد.
تلویزیون رسمی ایران روز یکشنبه مدعی شده بود لندن موافقت کرده در ازای آزادی نازنین زاغری، 400 میلیون پوند از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند.
دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا هم با انتقاد از شیوه برخورد ایران با این شهروند ایرانی-بریتانایی، گفت که رفتار ایران با نازنین زاغری به مثابه شکنجه است.

نازنین زاغری
نازنین زاغری
Advertisement

ساعت‌ها بعد، مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل هم خبر توافق برای آزادی متقابل زندانیان بین ایران و آمریکا را تایید نکرد.

به گزارش ایرنا، تخت‌روانچی روز یکشنبه در واکنش به خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر توافق ایران و آمریکا برای آزادی متقابل هشت زندانی و آزادسازی هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران، گفت: این خبر تایید نمی‌شود.

اخبار ضد و نقیض

گفتنی است که هم‌زمان با انتشار خبرهایی مبنی بر توافقات اولیه در مذاکرات وین، اظهارات ضد و نقیض از سوی مقامات رسمی ایران بیان شده است.

در حالی که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز یکشنبه 2 می 2021 مدعی شد که با توجه به مذاکرات اخیر، ایران به رفع تحریم‌ها نزدیک شده است، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که واشنگتن در مذاکرات وین هنوز به هیچ توافقی با تهران نرسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید