مشاور امنیت ملی آمریکا: هنوز مشخص نیست توافقی در وین صورت بگیرد

سالیوان: مذاکرات در وضعیت نامشخصی قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، با بیان اینکه همه طرف‌ها مایلند «به طور جدی» در مورد مسیر بازگشت به توافق هسته‌ای صحبت کنند اما هنوز وضعیت مذاکرات جاری در وین مشخص نیست.

سالیوان در یک سخنرانی در وبینار امنیتی «آسپن» روز جمعه تاکید کرد: «هنوز مشخص نیست که آیا این به توافقی در وین منتهی می‌شود یا خیر.»

او افزود: من در این مرحله قصد ندارم محتوای مذاکرات را توصیف کنم، زیرا هنوز در وضعیت نامشخصی قرار دارند.»

این اظهارات سالیوان در حالی مطرح می‌شود که هیئت آمریکایی دور سوم مذاکرات غیر مستقیم خود با مذاکره‌کنندگان ایرانی را با حضور نمایندگان بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و اتحادیه اروپا در وین آغاز کرده است.

موضع دولت ایران

از سوی دیگر، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران، روند مذاکرات وین را با وجود دشواری‌ها و اختلاف‌نظرموجود، مثبت و راضی‌کننده دانست و گفت:‌ با وجود اینکه مذاکرات روزهای سرنوشت‌سازی را می‌گذراند و دارای دشواری‌هایی است اما شاهد فضای مثبتی در وین هستیم و اگر روند با همین شکل پیش برود، شاهد پیشرفت‌هایی در این مذاکرات خواهیم بود.

به گزارش «ایسنا» واعظی گفته گفت‌وگوهای تیم مذاکره‌کننده ایرانی در چارچوب ترسیم شده توسط مسئولان ارشد کشور و تحقق شروط بیان شده از سوی رهبری جمهوری اسلامی است.

چالش‌های روبه‌رو

گفتنی است ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنج شنبه 9 اردیبهشت ضمن توضیح این که مذاکرات هسته‌ای با تهران همچنان با چالش‌هایی مواجه است، در واکنش به موضع ایران که برداشتن کامل تحریم‌ها را پیش‌شرط بازگشت به توافق هسته‌ای سال2015 اعلام کرده بود، بر ضرورت پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای خود قبل از اقدام به برداشتن تحریم‌ها تاکید کرد.

بنا به گزارش «آسوشیتد پرس»، تعدادی از مسئولان آمریکایی سابق و کنونی و همچنین تعدادی از منابع آگاه اعلام کردند که دولت کنونی آمریکا در حال بررسی گزینه برداشتن تحریم‌های «حداکثری» است که در دوره ریاست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا علیه ایران اعمال شده بود، تا از این طریق ایران را به پایبندی به تعهداتش در توافق هسته‌ای 2015 ملزم کند.

به گزارش خبرنگار العربیه در وین، اختلاف نظرها در مذاکرات توافق هسته‌ای بر سر لغو تحریم‌های مربوط به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، تروریسم و حقوق بشر، بالا گرفته است. ایران همچنین خواستار اعطای ضمانت مبنی بر عدم خروج مجدد واشنگتن از توافق در آینده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید