استقبال کرملین از خط‌‌‌مشی ولی‌عهد سعودی درباره مسائل جهانی

سخنگوی کرملین اظهارات اخیر ولی‌عهد سعودی را کم سابقه و عالی توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه روز جمعه 30 آوریل 2021، اعلام کرد این کشور از دیدگاه‌ و نظرات شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی درباره مسائل جهان استقبال و آنها را تایید می‌کند.
دیمیتری بیسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت که مسکو در صدد پیشبرد گفت‌و گوها با ریاض با در زمینه‌های مختلف منطقه‌ای و جهانی است.
به گفته او کشورش اظهارات محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی در مورد اهمیت اصول برابری و عدم دخالت در امور داخلی کشورها را تایید می‌کند.

گفته‌های کم‌سابقه

بیسکوف در ارتباط با سخنان اخیر محمد بن سلمان اظهار داشت: «گفته‌های ایشان در مورد پایبندی ریاض به نقش محوری سازمان ملل در امور جهانی توجه ما را جلب کرد. همچنین گفته او در خصوص ایجاد روابط بین‌المللی بر مبنای أصول برابری، احترام، رعایت عادلانه منافع ملی و عدم دخالت در امور داخلی کشورها نیز جالب توجه بود. ما این خط مشی را کاملا تایید می‌کنیم»
وی افزود: «ما اکنون شاهد رویدادهای جهان هستیم و نقض قوانین بین‌المللی را می‌بینیم که در واقع نقض واقع‌بینی است. تردیدی نیست که این دست از موضعگیری‌ها کم سابقه بوده و لذا بسیار عالی هستند.»
سخنگوی کرملین، تاکید کرد که موضع ولی‌عهد سعودی بیانگر رویکردهای مشترک مسکو و ریاض در سیاست بین‌المللی است. وی گفت: «روسیه در صدد افزایش روابط با پادشاهی عربی سعودی است.»
بیسکوف افزود: «ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این موضع را در چارچوب اصلی امور بین‌المللی مربوط به برابری، احترام و رعایت عادلانه منافع ملی و عدم دخالت در امور داخلی کشورها مورد تایید قرار می‌دهد.در راستای این نگرش مشترک، ما آماده تعریف حوزه کامل روابط خود با سعودی هستیم که شامل اجرای توافق‌هایی می‌شود که درجریان سفر پوتین به ریاض حاصل شد.»
شایان ذکر است که محمد بن سلمان در مصاحبه‌ای که شامگاه چهارشنبه گذشته که به شکل زنده از تلویزیون پخش شد، به مسائل گوناگون منطقه‌ای و داخلی پرداخت و بر خط مشی گفت‌وگو به عنوان مبنای سیاست سعودی تاکید کرد. او در عین حال دخالت در امور داخلی کشورها را نیز رد کرد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید