آسوشیتدپرس: آمریکا برای احیای برجام بخشی از تحریم‌ها را لغو می‌کند

بایدن در حال بررسی امکان لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌های دولت ترامپ، علیه جمهوری اسلامی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که گفت و گوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا در وین وارد فاز سوم شده، «آسوشیتدپرس» به نقل از برخی مقامات آمریکایی نوشت: «دولت بایدن در حال بررسی لغو برخی از شدیدترین تحریم‌های اعمال شده در دوران ریاست جمهوری ترامپ بوده و تلاش خواهد کرد جمهوری اسلامی را به پیروی از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگرداند».

بنابر این گزارش، مقامات آمریکایی از دادن جزییات درباره این‌که کدام تحریم‌ها در دست بررسی است خودداری کرده‌اند اما می‌گویند آماده لغو هر تحریمی هستند که با برجام ناسازگار است و حتی می‌تواند شامل تحریم‌های غیر هسته‌ای از جمله تحریم‌های مربوط به «حمایت ایران از تروریسم»، «برنامه موشک بالستیک» و «نقض حقوق بشر در ایران» باشد.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود با اشاره به مخالفان لغو تحریم‌ها اضافه کرد: «اگر بایدن امتیازاتی فراتر از لغو تحریم‌های هسته‌ای به ایران بدهد، حزب مخالف یعنی جمهوری‌خواهان و کشورهایی نظیر اسراییل و کشورهای عربی خلیج آن را تاب نخواهند آورد.»

به گفته مارک دوبوویتز، منتقد برجام و مدیر بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، «دولت بایدن درصدد است ده‌ها میلیارد دلار را به صندوق‌های جمهوری اسلامی وارد کند؛ حتی اگر مستلزم آن باشد که تحریم‌های مرتبط با تروریسم و برنامه‌های موشکی لغو شوند». بنابر اظهارات دوبوویتز «دولت بایدن می‌خواهد منابع مالی را به طور غیرمستقیم در دسترس رژیم ایران قرار داده تا شرکت‌های بین‌المللی قادر به معامله با ایران باشند».

از طرفی ایران خواستار حذف تمام تحریم‌ها است و می‌گوید اگر تحریم‌ها برداشته نشود به تعهدات خود در برجام بازنخواهد گشت. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی در وین، اخیرا برای احیای توافق هسته‌ای، خواستار رفع تحریم ۱۵۰۰ تن از مقامات ایرانی توسط دولت آمریکا شده بود.

سانتریفیوژ IR9
سانتریفیوژ IR9

پیش‌تر نیز حسن روحانی، رییس جمهور ایران، اول اردیبهشت در نشست خبری خود با ابراز امیدواری از شرایط فعلی مذاکرات هسته‌ای وین گفته بود «آمریکایی‌ها علی الظاهر در این مرحله جدی هستند و می‌گویند ما تحریم‌ها را برمی‌داریم». او ضمن تاکید بر «رفع کامل تحریم‌ها» خاطرنشان کرده بود اگر گام اول برداشته نشود «بازگشت به توافق برجام» محقق نخواهد شد.

اما با این حال به نظر می‌رسد تیم بایدن با انتقادهای فراوانی روبروست. منتقدان می‌گویند رییس جمهور آمریکا درحال تسلیم شدن در برابر ایران است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا و یکی از مخالفان احیای برجام، در مصاحبه‌ای با العربیه، ضمن تاکید بر لزوم ادامه فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی گفت «اگر تحریم‌های ایران لغو شود، انگیزه‌ای برای مذاکره در مورد برنامه‌ موشک‌های بالستیک یا توقف حمایت از تروریسم وجود نخواهد داشت». به گفته پمپئو «بزرگترین رهبران القاعده در تهران حضور دارند و تهدیدات تروریستی علیه ایالات متحده اکنون گسترش بیشتری یافته است».

گفتنی است بر اساس خبرگزاری آسوشیتدپرس تحریم‌های اعمال شده بر بخش بانکی، نفتی، کشتیرانی، بخش‌های تولیدی، ساختمانی و مالی که دولت ترامپ در ارتباط با تروریسم و برنامه موشکی و حقوق بشر اعمال کرده بود بر برجام تاثیر می‌گذارد و این بدان معناست که اگر لغو نشوند ایران هم‌چنان از امتیازات برجام محروم خواهد ماند.

به گفته مقامات هنوز تصمیمی اتخاذ نشده و تا زمانی که همه چیز در مورد تخفیف تحریم‌ها و بازگشت ایران به توافق هسته‌ای برطرف نشود، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید