مسکو: نیروهایمان به پایگاه‌هایشان بازگشتند

رزمآیش‌های روسیه در مرز با اوکراین غرب را نگران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش روسیه پنجشنبه 29 آوریل اعلام کرد که نیروهایش را بعد از پایان رزمآیش‌های فشرده درنزدیکی اوکراین که نگرانی زیادی را کشورهای غربی ایجاد کرده، به پایگاه‌های دائمی خود بازگرداند.

ژنرال والری گیراسیموف، ریاست ستاد کل ارتش تاکید کرد که بیش از 300 هزار سرباز که نزدیک به یک سوم عناصر ارتش یک میلیونی را تشکیل می‌دهند، در این رزمآیش‌ها شرکت کردند.

وی در نشست با افسران بلندپایه برای بررسی رزمآیش‌ها تاکید کرد که در این رزمآیش‌ها 35 هزار خودروی رزمی و حدود 900 هواپیما و 180 ناو جنگی شرکت داشتند.

سرباز روس
سرباز روس

کلنل الکساندر زورافلیف، فرمانده منطقه نظامی غربی نیز خاطر نشان کرد که بیشتر نیروهایش اکنون به پایگاهایشان بازگشته و تنها یک قطار از نیروها باقی مانده که در مسیر بازگشت است.

بسیج نیروها در جنوب و جنوب غربی روسیه در نزدیکی مرز با اوکراین، موجبات نگرانی غرب را فراهم آورد و در نتیجه مسکو را وادار به عقب بردن نیروهایش کرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در پیگیری مانورهای بزرگ در شبه جزیر کریمه، دستور عقب‌نشینی نیروها را در هفته گذشته صادر کرد اما تاکید داشت که این اقدام ربطی به فراخوان‌های کشورهای غربی ندارد.

وزیر دفاع روسیه
وزیر دفاع روسیه

روسیه در مارس 2014 بعد از سرنگون کردن رئیس جمهوری اوکراین، اقدام به الحاق شبه جزیر کریمه در دریای سیاه به خاک خود کرد و سپس چتر حمایتی خود را بر سر جدایی‌طلبان شرق اوکراین افراشت. بیش از 14 هزار تن در جریان جنگی 7 ساله کشته شدند؛ جنگی که منطقه صنعتی شرق اوکراین موسوم به «دونیاس» را ویران کرد.

توافق فراگیر امضا شده در سال 2015 با میانجیگری فرانسه و آلمان به توقف نبردهای گسترده کمک کرد اما درگیری‌های پراکنده در طول خط تماس ادامه یافت و روند حل و فصل سیاسی با مشکل مواجه شد.اوکراین و غرب، روسیه را به حمایت تسلیحاتی و نظامی مستقیم از شورشیان متهم ساخته‌اند در حالی که روسیه این اتهامات را رد کرده است.

کرملین مسئولان اوکراین را نسبت به هر گونه تلاش برای اعمال کنترل بر مناطق شورشیان در شرق اوکراین هشدار داده و تاکید کرده که چه بسا برای جمایت از غیر تظامیان این منطقه وارد عمل شود

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید