اتحادیه اروپا: روابط با مسکو در پائین‌ترین سطح است

بالا رفتن تنش‌ در پی رزمایش روسیه در مرز با اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که پارلمان اروپا در انتظار نتیجه رای‌گیری برای پیش نویس قطعنامه‌ای است که در آن رفتار خصمانه روسیه را به شدت محکوم خواهد کرد، مارکوس ادیریر، سفیر اتحادیه اروپا در مسکو تاکید کرد که روابط با روسیه در پائین‌ترین سطح خود از دوران جنگ سرد قرار گرفته است.

این مسئول اروپایی پنجشنبه 29 آوریل 2021 در اظهار نظر مطبوعاتی توضیح داد که روابط روسیه و اتحادیه اروپا پیچیده‌تر شده و در هفته‌های اخیر به شکلی قابل ملاحظه دچار فروپاشی گردیده که اشاره به نبرد بر سر اخراج دیپلمات‌ها میان مسکو و چند کشور اروپایی داشت.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، ادیریر در عین حال امکان اصلاح امور در صورت توافق طرفین را نیز خاطر نشان کرد و افزود که همکاری در بسیاری از عرصه‌ها امکان پذیر است.

واکنش پارلمان اروپا

این سخن دیپلمات اروپایی، ساعاتی پس از گفته الکساندرگروشکو، معاون وزیر خارجه روسیه در این خصوص بود که فضای کنونی چه بسا منجر به مرزبندی‌های تازه‌ای در عرصه روابط مسکو با اتحادیه اروپا شود.

او در جریان همایش ویدئویی «اتحادیه اقدامات اروپا» در روسیه افزود که عمومی‌سازی مسائل زیست محیطی در روند توسعه اقتصادی می‌تواند به عرصه همکاری در منطقه تبدیل گردد که نه تنها رقابت در آنجا ضرورتی ندارد بلکه مرزبندی‌های تازه‌ای نیز شکل خواهد گرفت.

در همین راستا قرار است که پارلمان اروپا امروز در مورد پیش نویس قطعنامه‌ای در محکوم کردن شدید‌اللحن رفتار خصمانه روسیه، رای گیری کرده و خواهان متوقف سازی واردات حامل‌های انرژی از روسیه در صورت اقدام این کشور به حمله به اوکراین شود. این پیش نویس از روسیه خواهد خواست تا بسیج قوای نظامی و تهدید همسایگان را پایان دهد.

مقابله و پاسخ

چوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته تاکید کرد که روابط میان روسیه با اتحادیه اروپا نه تنها بهبود نیافته بلکه بالعکس در راستای افزایش انواع تنش‌ها قرار گرفته است.

به دنبال اجرای رزمآیش‌های روسیه در مرزهای خود با اوکراین، بر میزان نگرانی غرب از وقوع منازعه‌ای تازه در این منطقه افزوده شد.

اقدامات آمریکا و ناتو در منطقه اروپا و افزایش آمادگی رزمی نیروهای اوکراین و تحکیم حضور این نیروها در مواضع خط مقدم از نگاه مسکو در حکم افزایش تهدیدات نظامی است که با اقدامات مناسبت پاسخ داده خواهد شد.

گفتنی است که روابط میان کرملین و اتحادیه اروپا و همچنین آمریکا در برهه گذشته دچار تنش گردید که علت آن، طرح پرونده‌های حساسی چون بسیج نظامی در شرق اوکراین، ورود در نبرد اخراج و فراخوان سفرا از سوی طرفین در کنار موضوع الکسی نوالنی چهره مخالف سرشناس روسی و طرح اتهاماتی از سوی واشنگتن در مورد جاسوسی و دخالت در انتخابات و دیگر مسائل بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید