لاوروف: واشنگتن حل و فصل بحران دیپلماتیک را نپذیرفت

لاوروف: ثبات جهانی در بسیاری از زمینه‌ها در گرو روابط مسکو و واشنگتن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که کشورش راهکاری را برای حل منازعه دیپلماتیک به وجود آمده با آمریکا، پیشنهاد داده ولی دولت بایدن آن را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری «نوفوستی» لاوروف افزود که دو کشور می‌توانند به روابط عادی خود بازگردند ولی این تصمیم تنها به دست مسکو نیست و طرف روسی، تلاش‌های زیادی را در این راستا به محض آغاز ریاست جمهوری بایدن به خرج داده است.

آمریکا تحریم‌های تازه‌ای در 15 آوریل علیه روسیه اعمال کرد که شامل 32 شخصیت حقیقی و حقوقی گردید. به گفته لاوروف، مذاکرات با آنتونی بلیکن همتای امریکایی‌اش «بسیار دوستانه، آرام و پراگماتیک» بود که طی آن بر قصد مسکو در تجدید تماس و بررسی راه حل‌های مفید برای دو کشور در تمامی عرصه‌ها بعد از تشکیل کادر وزارت خارجه، تاکید کرد.

وزیر خارجه روسیه با تاکید بر این که پس از آن «یک سری واکنش‌های زنجیره‌ای رخ داد»، افزود که روسیه از همان ابتدای بروز بحران، در صدد پاسخ به اقدامات آمریکا برنیامد زیرا دولت ترامپ خواهان عدم واکنش به تصمیم‌های تیم اوباما شده بود اما با ورود جمهوری‌خواهان به کاخ سفید نیز وضعیت، تغییری نکرد.

لاروف با بیان این که « دولت بایدن نیز به در غلتیدن در این سراشیب ادامه داد»، خاطر نشان نمود که بایدن در نخستین تماس تلفنی با پوتین رئیس جمهموری روسیه، تاکید کرد که واشنگتن در صدد تحلیل و بررسی جدی روابط دو کشور است.

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: «اما این تماس تلفنی، اعمال تحریم‌های جدیدی را در پی داشت که ما نه فقط مجبور به مقابله به مثل شدیم بلکه هماهنطور که بارها هشدار دادیم به شکل دیگری پاسخ خواهیم داد که از جمله شامل کم شدن شمار دیپلمات‌ها و دیگر کارمندان در دفاتر نمایندگی آمریکا در روسیه خواهد شد که از شمار دیپلمات‌های ما در آمریکا بیشترند.»

لاوروف تاکید کرد که ثبات جهانی در بسیاری از زمینه‌ها در گرو روابط میان مسکو و واشنگتن است.

واشنکتن پیشتر اعلام کرده بود که درنظر دارد 10 تن از کارمندان دفتر نمایندگی دیپلماتیک روسیه را اخراج کند. این کار، واکنش روسیه در اخراج 10 تن از کارمندان دفاتر نمایندگی آمریکا در روسیه و فراخوان سفیر خود به واشنگتن را در پی داشت. روسیه همچنین ممنوعیت ورود 8 مسئول آمریکایی را به مورد اجرا گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید