آغاز دور جدید مذاکرات وین و پایان احتمالی بخشی از تحریم‌ها

وزیر خارجه ایران اخیرا روسیه را به کارشکنی در روند توافق برجام متهم کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دور سوم مذاکرات هسته‌ای در قالب کمیسیون مشترک برجام میان ایران و کشورهای 1+4 در وین آغاز شد.

دور جدید گفتگوهای هسته‌ای که چهارشنبه 8 اردیبهشت برای پیگیری مذاکرات در سه کارگروه حقوقی، فنی و پیگیری ترتیبات بازگشت ایران و آمریکا به برجام تشکیل شده با حضور نماینده ایالات متحده در وین در حال انجام است.

این دور از مذاکرات که از روز سه‌شنبه 7اردیبهشت آغاز شده است در حالی امروز پیگیری می‌شود که اخیرا محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در یک فایل صوتی روسیه را به کارشکنی در روند توافق برجام متهم کرده بود.

به گزارش خبرنگار «العربیه» از محل برگزاری نشست وین، آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را به 3 بخش تقسیم کرده و نرمش‌هایی درباره لغو تحریم‌ها از بخش نفت و بانک مرکزی ایران از خود نشان داده است.

عباس عراقچی نماینده ایران در این مذاکرات نیز دو فهرست جداگانه تحت عنوان «تحریم های موضوعی» و «تحریم افراد حقیقی و حقوقی» مطرح کرده و خواستار رفع تحریم تمام آنها شده است.

عراقچی همچنین گفته که بر سر تحریم‌های موضوعی توافقاتی صورت گرفته است.
به نظر می‌آید بزرگترین چالش کنونی مذاکرات بر سر فهرست افراد حقیقی و‌ حقوقی است که شامل بیش از 1500 نام می‌شود.

پیش از آغاز دور سوم مذاکرات، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با سکوت درباره فایل صوتی اخیرظریف، با انتقاد از تهران گفته بود «ایران آن قدر از تعهدات برجامی خود دور شده که قادر به بازگشت یکشبه به برجام نخواهد بود.»

هر چند که حاضران در این دور از گفتگوها به ویژه نماینده ایران از سرعت بیشتر این مذاکرات سخن گفته‌اند اما شواهد نشان می‌دهد تنش‌های بیرونی نیز به موازات مذاکرات افزایش یافته‌اند.

انتشار فایل صوتی ظریف و رویارویی چند باره شناورهای سپاه پاسداران با ناوهای آمریکایی در خلیج در آستانه دور سوم مذاکرات، شاهدی بر سرعت تنش‌هاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید