چرا جوانان بیشتر به کرونا مبتلا می‌شوند؟

شمار مبتلایان جوان‌تر و کودکان به کووید 19 در این دوره افزایش یافته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دکتر اولیور مورگان، کارشناس بیماری‌های عفونی و مدیر اداره مبارزه با کووید19 در سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد که میانگین ابتلا به کووید 19 در جهان، وضعیت کاملا نگران کننده‌ای را نشان می‌دهد زیرا آمار هفتگی مبتلایان در دو ماه مارس و آوریل جاری، افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و بالاتر از هر زمان دیگری از آغاز همه‌گیری است.

اولیور مورگان که در یکی از برنامه‌های«ساینس این فایو» سخن می‌گفت، تاکید کرد آمارها حاکی از ابتلای بیشتر جوانان در این دوره دارد و این موضوع 3 دلیل اساسی دارد.

به گفته او علت نخست، کاهش میزان پایبندی به بهداشت عمومی و پروتکل‌های اجتماعی لازم است که باعث افزایش نزدیک شدن اجتماعی می‌شود. دومین علت انتشار نسل‌های جهشی کرونا است که از قدرت انتقال و سرایت بیشتر برخوردارند و علت سوم نیز توزیع نابرابر و نامتناسب واکسن‌های ضد کووید 19 است.

گروه‌های سنی جوان‌تر

دکتر مورگان درخصوص وضعیت کشورها در مدیریت روند واکسیناسیون گفت که بر اساس تازه‌ترین داده‌های علمی، کسانی که واکسن دریافت می‌کنند، کمتر در معرض عوارض خطرناک یا مرگ ناشی از کووید 19 قرار می‌گیرند. همچنین بسیاری از کشورهایی که واکسیناسیون را در سطح گسترده انجام دادند، بیشتر برای افراد از گروه‌های سنی بالا بودند و میزان سرایت کرونا از این گروه‌های سنی، کاهش یافته است.

اما با توجه به این که امکان دستیابی تمامی جمعیت به واکسن وجود نداشته، کووید19 در تمامی گروه‌های سنی و به ویژه گروه‌های سنی جوان‌تر که واکسینه نشدند، همچنان دیده می‌شود.

توصیه برای عبور از گذاشتن بحران

اولیور مورگان بر اهمیت «پایبندی همه نسبت به بهداشت عمومی و پروتکل‌های اجتماعی برای کاهش انتشار همه‌گیری کرونا و سویه‌های جدید آن» تاکید ورزید.

به گفته او تدابیر مربوط به بهداشت عمومی و پروتکل‌های اجتماعی، بخش مهمی از اقداماتی است که همه باید انجام دهند که شامل، زدن ماسک، رعایت فاصله میان افراد و شست‌وشوی زیاد دست‌ها می‌شود. او افزود که اگر برپایی تجمعی از اهمیت برخوردار باشد، باید حتی المقدور در اماکنی دارای تهویه مناسب برپا شود. نکته مهم این است که در صورت فراهم شدن شرایط برای واکسیناسیون باید در این کار سرعت به خرج داد و به زمان‌بندی دریافت دوز دوم از واکسن‌های دو دوزی پایبند بود.

دکتر مورگان اضافه کرد: «عامل دیگری که باید به خاطر داشته باشیم، نظارت مناسبت و تجارب آزمایشگاهی لازم است تا بتوانیم از مکان همه‌گیری آگاه باشیم تا بتوانیم اقدامات و پروتکل‌های بهداشت عمومی و اجتماعی را بر اساس نیاز به مورد اجرا بگذاریم. این کار باید به موازات تدابیر پیگیری دقیق و غربالگری تمامی کسانی باشد که در معرض ابتلا یا ارتباط با مبتلایان به کووید 19 قرار دارند.»

به گفته دکتر مورگان، ادامه سرمایه گذاری در تحقیقات علمی چه در خصوص واکسن‌ها و همچنین آزمایش‌ها در مورد کووید19 به هدف بهبود تدریجی تدابیر پزشکی، حائز اهمیت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید