واشینگتن: هدف ما منع دائمی دستیابی ایران به سلاح هسته‌‌ای است

رابرت مالی برای شروع دور سوم مذاکرات سه‌شنبه در وین حضور خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «هدف ما دستیابی به توافقی است که مانع دستیابی دائمی ایران به سلاح هسته‌ای شود.»

پرایس در یک نشست خبری شامگاه دوشنبه تاکید کرد «دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای به سود ایالات متحده نخواهد بود، همچنین نه به سود شرکای اروپایی ما، ونه چین و روسیه خواهد بود».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت رابرت مالی نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران برای شروع دور سوم مذاکرات از فردا در وین حضور خواهد داشت.

پرایس افزود: «ما انتظار داریم این مسیر طولانی باشد. حداقل چیزی که می‌دانیم این است مسیرهای زیادی در پیش داریم. بیش از آنچه تا کنون پیموده‌ایم. باید ببینیم رابرت مالی و تیمش به چه چیزی دست پیدا می‌کنند».

هتل محل برگزاری نشست وین
هتل محل برگزاری نشست وین

این در حالی است که عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی در وین گفت که ایالات متحده، برای احیای توافق هسته‌ای، تحریم‌های حدود 1500 تن از مقام‌های ایرانی را باید حذف کند.

این اظهارات عراقچی پس از جلسه وی با اعضای مجلس بود، پیش از این مجتبی ذوالنور عضو مجلس ایران گفته بود: «مجلس تصمیم می‌گیرد که آیا به دولت اختیار بازگشت به برجام بدهد یا خیر. خواسته ما لغو تحریم‌هاست نه فریب مردم.»

او گفت: «حرف‌هایی که زده می‌شود که اگر به برجام برگردند ما هم یک‌روزه به تعهدات برجامی برمی‌گردیم حرفی خلاف قانون و بی‌پشتوانه است که مجلس مقابل آن خواهد ایستاد.»

در حال حاضر ایران و آمریکا به میزبانی وین پایتخت اتریش و به طور غیرمستقیم و با واسطه اتحادیه اروپا و دیگر اعضای برجام یعنی بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه مشغول مذاکره برای رفع تحریم در برابر اعمال محدودیت مجدد بر برنامه اتمی هستند.

آمریکا اخیرا تایید کرد که می‌خواهد، در برابر رفع تحریم‌های ایران، این کشور دوباره به تعهدات خود بازگردد یعنی غنی‌سازی 20 درصدی را متوقف کند، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را کاهش دهد و با اجرای پروتکل الحاقی، سطح بازرسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی را بالا ببرد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 23 آوریل اعلام کرد که ایران تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص 60 درصد در تاسیسات نطنز را از دو مجموعه آبشار به یک آبشار کاهش داده است.

مقامات جمهوری اسلامی اخیرا از دستیابی به اورانیوم غنی‌شده تا میزان 60 درصد، خبر داده بودند و این حرکت ایران، منجر به پیچیده‌تر شدن مذاکرات غیرمستقیم فعلی با ایالات متحده برای نجات برجام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید