سفیر واشینگتن در عراق: به منافع آمریکا با تسلیحات ساخت ایران حمله می‌شود

ماتیو تولر: سپاه پاسداران دستور کار شبه نظامیان در عراق را دیکته می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفیر آمریکا در عراق با پرده برداشتن از نقش ایران در حمایت از شبه‌نظامیان عراقی گفت که دستور کار آنها از سوی سپاه پاسداران دیکته می‌شود و این گروه‌ها برای حمله به منافع آمریکا از تسلیحات ساخت ایران استفاده می‌کنند.

ماتیو تولر، سفیر آمریکا در بغداد روز سه‌‍شنبه 27 آوریل 2021 به «العربیه» گفت که «تسلیحات به کار گرفته شده در حمله به منافع ما، ساخت ایران است.»

سفیر آمریکا تاکید کرد: «دستور کار شبه نظامیان در عراق از سوی سپاه پاسداران داده می‌شود و فعالیت این شبه نظامیان، حاکمیت دولت عراق را خدشه دار می‌سازد»

سفارت آمریکا در بغداد و پایگاه‌های نظامی عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است، بارها هدف حملات راکتی شبه نظامیان قرار گرفته است.

فرودگاه بین‌المللی اربیل و محل استقرار نظامیان آمریکایی در آن نیز بارها هدف حمله موشکی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران هدف قرار گرفت.

پیش از این اعترافات مسئول هسته عراقی که حمله به فرودگاه اربیل در اقلیم کردستان عراق را انجام داد، نشان داده بود موشک‌هایی که فرودگاه اربیل هدف قرار دادند، ساخت ایران بودند. او همچنین فاش ساخت که هسته عامل این حمله، از 4 نفر تشکیل شده و وابسته به شبه نظامیان «سید الشهدا»، یکی از بازوهای مسلح ایران در عراق بودند.

ماتیو مولر در ادامه گفتگو با «العربیه»، « اقدامات شبه نظامیان علیه منطقه کردستان» را محکوم کرد و بر لزوم «مقابله با اقدامات مخرب ایران تا تغییر این رفتار این نظام» تاکید ورزید. تولر در ادامه خاطر نشان کرد که آمریکا «هر گونه دخالت‌ورزی خارجی در امور عراق را رد می‌کند» و «هیچ قصدی برای افزایش نیروهای آمریکایی در عراق وجود ندارد.»

سفیر واشنگتن در بغداد در مورد حضور آمریکا در این کشور گفت: «سفارت آمریکا درعراق بسته نخواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید