پس‌لرزه‌های فایل صوتی ظریف؛ شماری از سناتورها خواستار استعفای کری شدند

کری ادعای ظریف درباره جزییات عملیات نظامی اسرائیل را «قطعا نادرست» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پس‌لرزه‌های فایل صوتی درز شده از محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، تنها به داخل ایران محدود نشده است. اکنون جان کری، وزیر خارجه دوران باراک اوباما، که در حال حاضر نماینده دولت جو بایدن در امور تغییرات اقلیمی است، به دلیل اظهارات ظریف به «افشای اسرار نظامی به دشمن» متهم شده است.

در این فایل طبق ادعاهای ظریف، جان کری بیش از 200 مورد عملیات پنهانی اسرائیل به پایگاه‌های نظامی ایران در سوریه را به او اطلاع داده است.

جان کری اما ادعای ظریف مبنی بر بحث با وی درباره عملیات نظامی اسرائیل را به کلی، چه در زمان تصدی وزارت خارجه آمریکا در زمان اوباما و چه بعد از آن را تکذیب کرد و این ادعاها را «قطعا نادرست» توصیف کرد و دوشنبه شب در توییتر نوشت: «این هرگز اتفاق نیفتاده است، چه زمانی که من وزیر خارجه بودم و چه بعد از آن».

جواد ظریف در اظهاراتی در این فایل صوتی، می‌گوید هنگام مذاکره درباره توافق هسته‌ای سال 2015 با کری همکاری نزدیک داشته و جان کری حداقل 200 حمله اسرائیل به مواضع سایت‌های نظامی ایران در سوریه را به وی اطلاع داده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی نوشت، کری با این کار ممکن است اطلاعاتی طبقه‌بندی شده و سری را در اختیار یکی از دشمنان آمریکا قرار داده باشد.

شماری از سناتورها خواستار استعفای جان کری شدند

در پی این اتهامات، تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره خواستار استعفای جان کری از سمت فعلی خود در دولت بایدن شدند.

دن سالیوان، سناتور جمهوری‌خواه پس از انتشار این فایل صوتی بلافاصله روز دوشنبه، در سخنانی گفت: «جان کری باید از سمت خود استعفا دهد».

تد کروز، سناتور دیگر جمهوریخواه در بیانیه‌ای گفت، جان کری علی‌رغم قانون «لوگان» بارها و بارها در ملاقاتش با ظریف در طول دوره دولت ترامپ افشا شد اما او هیچ وقت در مورد موضوعاتی که بین او ظریف رد و بدل شد، به طور علنی چیزی نگفت.

تام کاتن، سناتور آمریکایی نیز با تاکید بر اینکه این اطلاعات بسیار نگران کننده است، خواستار اجرای تحقیق کامل درمورد جان کری شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین و رهبران سیاست خارجی جمهوری‌خواهان در كنگره، پس از مشخص شدن اطلاع رهبران ایران از عملیات مخفی ارتش اسرائیل، خواستار تحقیق رسمی در مورد جان كری شدند.

مایک پمپئو گفت:«این نوار صوتی آنچه سال‌هاست من گفته بودم را اثبات می‌کند.»

پمپئو افزود:«گفته بودم که ظریف، پس از پایان کار جان کری در وزارت خارجه همچنان با او در ارتباط بوده و به گفته ظریف، کری ایرانی‌ها را در جریان عملیات اسرائیل قرار داده است».

داریل ایس، یکی از اعضای کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان، نیز خواستار تحقیق کامل و فوری در مورد ادعاها درباره کری شد و گفت، اگر جان کری به افشای اطلاعات حساس نظامی اسرائیل پرداخته، به شما قول می‌دهم که مجازات خواهد شد.

او افزود: «ما به راحتی نمی‌توانیم آنچه که از وزیر خارجه ایران می شنویم یا از «نیویورک تایمز» می‌خوانیم به عنوان واقعیت بپذیریم، اما این گزارش‌ها نیاز به تحقیق کامل و فوری دارد.»

طبق گفته ایس: «اگر جان کری اطلاعات امنیتی را با ایران به اشتراک بگذارد و اسرائیل را به هر طریقی به خطر بیندازد، به شما قول می‌دهم که پاسخگو خواهد بود».

کنگره آمریکا
کنگره آمریکا

ادامه واکنش‌ها در ایران

در تهران اما واکنش‌ها به این قضیه همچنان ادامه دارد به نحوی که علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه ادعا کرد انتشار فایل صوتی را «توطئه‌آمیز» خواند و گفت این فایل «توسط افرادی که هویت آنان در حال بررسی است به سرقت رفت و منتشر شد.»

ربیعی گفت:‌ «رئیس‌جمهور به وزارت اطلاعات دستور دادند تا عوامل توطئه فایل صوتی ظریف را شناسایی کنند. این ربایش اسناد به اعتقاد ما توطئه‌ای علیه نظام، دولت، و انسجام داخلی و نهادهای کارآمد و علیه منافع ملی ما است. »

از سوی دیگر، داریوش سجادی، روزنامه‌نگار نزدیک به محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در یک برنامه تلویزیونی، ظریف و حتی نهاد ریاست‌جمهوری ایران را به دادن «گرای» قاسم سلیمانی به طرف آمریکایی متهم کرد.

مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران اظهارات اخیر ظریف را «بر خلاف مصالح و منافع ملی کشور» دانست و گفت: کمیسیون امنیت ملی در نشستی با حضور شخص وزیر این موضوع را مورد رسیدگی قرار می‌دهد.

علی خضریان،‌ نماینده تهران نیز در توییترش به جملات ظریف در مصاحبه درباره «هزینه کردن دیپلماسی برای میدان» واکنش نشان داد و با انتشار تصویری از سلیمانی نوشت: «فکر می‌کند این او بوده که دیپلماسی لبخند را برای میدان اقتدار حاج قاسم سلیمانی هزینه می‌کرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید