بلومبرگ: ترکیه ممکن است اجرای توافق دفاعی با واشنگتن را متوقف سازد

آمریکا و ترکیه از سال 1980 توافق دفاعی دوجانبه‌ای دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترکیه برای واکنش به اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن «نسل کشی» ارامنه به دست عثمانی‌ها، ممکن است اجرای توافقنامه دفاعی دوجانبه با واشینگتن را متوقف کند.

یک مقام مسئول ترکیه روز سه‌شنبه 27 آوریل 2021 به خبرگزاری «بلومبرگ» گفت که ترکیه ممکن است مشارکت در توافق همکاری دفاعی و اقتصادی امضا شده با آمریکا در سال 1980 را متوقف سازد؛ توافقی که سند اساسی همکاری دو جانبه نظامی میان آنکارا و واشنگتن است.

این توافق بر مبنای ارائه کمک‌های امنیتی و مبادله داده‌های اطلاعاتی و اجرای رزمآیش‌های مشترک بوده و به آمریکا اجازه می‌دهد از پایگاه‌های نظامی ترکیه استفاده کند.

به گفته این مقام مسئول، اقدامات ترکیه چه بسا شامل اجرای عملیات علیه نیروهای کُرد هم پیمان با آمریکا در سوریه و افزایش پشتیبانی از آذربایجان گردد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیشتر با توجه به تنش‌های جاری با واشنگتن تهدید کرده بود که آمریکا را از امکان استفاده از ایستگاه راداری «کوریجیک» که از اهمیت زیادی برای سامانه پدافند موشکی ناتو برخوردار است و همچنین پایگاه هوایی انجرلیک در نزدیکی سوریه محروم خواهد کرد اما تا این لحظه این کار را نکرده است.

اردوغان در سخنان دوشنبه 26 آوریل خود گفت: «ما باید مسائلی را که باعث تیره شدن روابط میان کشورهایمان می‌شود را کنار گذاشته و به گام‌ها به سوی آینده چشم بدوزیم.در غیر این صورت گزینه‌ای در برابر ما جز پیاده کردن تدابیر جدید باقی نمی‌ماند که نیازمند سطح تازه‌ای است که روابط ما به آن رسیده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید