شکایت اتحادیه اروپا از آسترازنکا به دلیل «عدم پایبندی» به تعهدات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا در ادامه مناقشه با شرکت بریتانیایی-سوئدی آسترازنکا در خصوص عدم تحویل به موقع محموله واکسن‌های ضد کرونا اعلام کرد که از این شرکت به اتهام «نقض قرارداد» شکایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کمیسیون اتحادیه اروپا روز دوشنبه 26 آوریل 2021 اعلام کرد که از شرکت داروسازی آسترازنکا به دلیل «عدم پایبندی» به تعهداتش در زمینه تامین واکسن ویروس کرونا شکایت کرده است.

شرکت آسترازنکا در پاسخ گفت که اقدامات اتحادیه اروپا علیه این شرکت بی‌اساس است و تاکید کرد که در دادگاه از خود دفاع خواهد کرد.

براساس این گزارش، آسترازنکا در سه ماهه نخست سال جاری برخلاف 120میلیون دوزی که طبق قرارداد وعده داده بود، زیر 30 میلیون دوز به اتحادیه اروپا تحویل داده است. این شرکت حاضر نشد تا بخشی از این کمبود را از سفارش بریتانیا جبران کند و ادعا کرد که به ترتیب نوبت، سفارش‌ها را تحویل می‌دهد. این بدین معناست که بریتانیا در نوبت بالاتری از اتحادیه اروپا قرار دارد.

پی از انتقاد اتحادیه اروپا، آسترازنکا وعده داد که در سه ماهه دوم 180 میلیون دوز به اتحادیه اروپا تحویل می‌دهد اما 12 مارس 2021 بار دیگر اعلام کرد که تنها قادر است یک سوم این میزان را تولید و تحویل دهد.

بنا به اعلام کمیسیون اتحادیه اروپا شکایت قضایی علیه شرکت آسترازنکا روز جمعه گذشته از طرف 27 کشور عضو این اتحادیه صورت گرفت.

این در حالی است که استفاده از واکسن آسترازنکا در بیشتر کشورها به دلیل احتمال لختگی خون پس از تزریق این واکسن به گروه‌های سنی خاصی محدود شده و در برخی کشورها استفاده از واکسن آسترازنکا به طور کلی صرف نظر کرده‌اند.

لختگی خون پس از تزریق آسترازنکا

آژانس نظارت بر دارو و تولیدات بهداشتی بریتانیا، در تاریخ 1 آوریل، از شناسایی 30 مورد نادر لختگی خون در افراد پس از دریافت واکسن ضد کرونا آسترازنکا خبر داد.

طبق این گزارش، 25 تن از افرادی که دچار لختگی خون شده‌اند، واکسن ضد ویروس جهش‌یافته جدید دریافت کرده‎ بودند و این افراد از جمله 11 میلیون بریتانیایی هستند که تا قبل از 18 مارس واکسینه شده بودند.

با این حال آژانس نظارت بر دارو در بریتانیا «MHRA»، تأکید کرد که مزایای «آسترازنکا»، از خطرات احتمالی مانند لختگی خون در افراد واکسینه شده بیشتر است.

این نهاد نظارتی گفت که تعداد بسیار کمی از افراد در کشورهای اتحادیه اروپا پس از دریافت این واکسن دچار لختگی خون شدند.

طی هفته‌های گذشته با انتشار گزارش‌هایی درباره لختگی خون در برخی افراد که واکسن آسترازنکا دریافت کردند، برخی کشورهای اروپایی استفاده از این واکسن را موقتا متوقف کرده‌اند، اما برخی کشورها به تزریق آن ادامه داده‌اند. آژانس دارویی اروپا پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد، هنوز در حال تکمیل پژوهش‌ها است و تاکنون دلیلی بر ارتباط مستقیم بین موارد نادر لختگی خون با واکسن آسترازنکا وجود ندارد.

طبق گزارش آژانس نظارت بر دارو و تولیدات بهداشتی بریتانیا، 22 مورد از موارد لختگی خون در قسمت وریدی مغز که نوعی بیماری نادر از لختگی خون در مغز است، شناسایی شده است. علاوه بر این، 8 مورد از سایر لختگی خون از مجموع 18.1 میلیون و 100 هزار دوز تجویز شده نیز شناسایی شده است.

MHRA آژانس نظارت بر دارو در بریتانیا همچنین تأکید کرد که بررسی دقیق گزارشات مربوط به نوع نادر لختگی خون در حال انجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید