یونان: به ترکیه امتیازی در مدیترانه نمی‌دهیم

مشاجره لفظی وزرای خارجه یونان و ترکیه در نشست خبری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان یکشنبه 25 آوریل 2021 تاکید کرد که کشورش هیچ نوع امتیازی را در خصوص منازعه با ترکیه برسر حاکمیت مدیترانه و دیگر امور نخواهد داد؛ موضوعی که مشاجره لفظی او با وزیر امور خارجه ترکیه در نشست خبری را در پی داشت.

وزیر خارجه یونان در توئیت خود نوشت: «هیچ کسی نباید متوهم باشد که یونان از حقوق خود بر اساس قوانین بین‌المللی و پیمان‌های کنونی چشم‌پوشی خواهد کرد… ما نمی‌توانیم امتیاز بدهیم... من این موضع را در جریان سفرم به ترکیه توضیح دادم.»

Advertisement

به گزارش «رویترز»، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، یک هفته پیش با نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان در آنکارا ملاقات کرد. دندیاس تاکید داشت که حل اختلافات با ترکیه چه بسا کار دشواری باشد اما ناممکن نیست.
نشست خبری مشترک میان وزیر خارجه یونان و همتای ترک او در آنکار عملا به مشاجره زنده لفظی و اتهام زنی‌های تند متبادل انجامید.

نخستین سفر

سفر دندیاس نخستین سفر وزیر خارجه یونان به ترکیه از سال 2015 بود که در چاچوب تلاش برای یافتن زمینه مشترک به منظور دستیابی به دستورکار مثبت برای گفت‌وگوها با آنکارا صورت گرفت.

هر دو کشور، عضو پیمان ناتو هستند اما در مورد شماری از مسائل از جمله خواسته‌های مربوط به محدوده فلات قاره‌ای هر یک از ترکیه و یونان در دریای مدیترانه و همچنین قلمرو هوایی و منابع انرژی دچار اختلاف هستند.

دامنه تنش‌ها میان دو کشور درتابستان گذشته با اقدام ترکیه به ارسال کشتی حفاری در آب‌های مورد اختلاف در مدیترانه بالا گرفت اما با اقدام ترکیه به بیرون بردن این کشتی تا حدودی فروکش کرد و مذاکرات دوجانبه برای حل و فصل این اختلافات بعد از توقفی 5 ساله، از سر گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید