مسکو: در صورت ادامه تنش‌آفرینی آمریکا تدابیر تازه‌ای اتخاذ می‌کنیم

مسکو: سیگنال‌هایی از واشنگتن در مورد حصول دیدار میان رهبران دو کشور دریافت شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کرملین کاخ ریاست‌جمهوری روسیه روز یکشنبه 25 آوریل از احتمال برگزاری دیداری میان ولادیمیر پوتین و جو بایدن، روسای جمهوری روسیه و آمریکا خبر داد ولی سرگئی لاوورف، وزیر امور خارجه این کشور تهدید کرد در صورت ی که آمریکا به اقدامات تنش‌آفرین خود ادامه دهد، موسکو آماده اتخاذ تدابیر جدیدتر است.

یوری اوشاکوف معاون رئیس جمهوری روسیه گفت که کشورش، سیگنال‌هایی از واشنگتن در مورد آمادگی برای دیدار میان رهبران دو کشور دریافت کرده و این موضوع را بررسی خواهد کرد.

او در گفت‌و گو با رسانه‌ای داخلی این کشور در پاسخ به سئوالی پیرامون زمان دیدار احتمالی روسای جمهوری دو کشور گفت که ژوئن آینده به عنوان زمان احتمالی این ملاقات، مطرح است. به گفته وی «سیگنال‌هایی از طرف آمریکایی» در مورد تمایل برای حصول این ملاقات وجود دارد اما بررسی نشست احتمالی سران در سطوح عملی میان طرفین، هنوز اغاز نشده است.

جو بایدن درآخرین تماس تلفنی با پوتین در 13 آوریل، برپایی این ملاقات در کشوری دیگر در ماه‌های آینده را پیشنهاد داده بود. بایدن سپس توضیح داد که پیشنهادش به همتای روسی، مستلزم برپایی دیداری در اروپا در تابستان آینده است.

روابط دو کشور در این اواخر شاهد تنش‌های زیادی درمورد پرونده‌های مربوط به حقوق بشر، واکسن کرونا، سوریه، اوکراین و دیگر مسائل مورد اختلاف میان روسیه و آمریکا بوده است. چه بسا اصلی ترین عامل افزایش تنش فیمابین، توصیف بایدن در مورد همتای روسی خود بود که او را «قاتل» خواند.

آنچه بر شدت این تنش‌ها افزود، تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا علیه شخصیت‌های روسی پس از اعلام قصد واشنگتن برای بازخواست از مسکو نسبت به عملکردهای خصمانه و جسورانه بود که اخراج دیپلمات‌های روس را نیز شامل گردید.

ماریا زاخاروفا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه یکشنبه 25 آوریل اعلام داشت که آمریکا در لیست «کشورهای غیر دوست» با روسیه قرار داده شده است.

زاخاروفا افزود: «تشکیل لیست کشورهای غیر دوست در جریان است که جلوی استخدام اتباع روسیه برای کار در دفاتر نمایندگی دیپلماتیک این کشورها گرفته خواهد شد.»

به گفته وی «این تدابیر خصمانه‌ای از سوی روسیه نیست بلکه اقدامات تلافی جویانه در پاسخ به اقدامات خصمانه دیگر کشورهاست.»

روسیه هفته گذشته تهدید کرد در صورتی که واشنگتن رفتار خود را عوض نکند، نمایندگی دیپلماتیک واشنگتن را به 300 تن کاهش خواهد داد.

این موضع در سخنان لاوروف بود که اعلام کرد کشورش خواهان خروج 10 دیپلمات آمریکایی از روسیه شده است.
آمریکا در 15 ماه جاری طیف گسترده‌ای از تحریم‌ها علیه مسکو را به علت باصطلاح دخالت د رانتخابات 2020 امریکا و حمله سایبری و اقدامات تحریک‌آمیز علیه اوکراین و دیگر فعالیت‌های«مخرب» به مورد اجرا گذاشت.

این تحریم‌های شامل شرکت‌های روسی، اخراج دیپلمات‌های روس و اعمال محدودیت بر بازارهای وام کشوری شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید