جو بایدن کشتار ارامنه در امپراتوری عثمانی را بعنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه 24 آوریل 2021 کشتار ارامنه در زمان امپراتوری عثمانی را بعنوان «نسل کشی» به رسمیت شناخت.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بایدن همزمان با یکصد و ششمین سالگرد بزرگداشت قربانیان کشتار ارامنه در زمان امپراطوری عثمانی، از این واقعه به عنوان «نسل‌کشی» یاد کرد.

در پی آن، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که «ترکیه تصمیم ایالات متحده را کاملاً رد می‌کند» که به گفته وی «فقط مبتنی بر پوپولیسم» است.

کاخ سفید با انتشار اعلامیه‌ای گفت: «در جریان حوادثی که از 24 آوریل 1915 آغاز شد، «یک و نیم میلیون ارمنی مجبور به ترک محل زندگی خود شدند»، حوادثی که با «کشتار دسته‌جمعی» و «نسل‌کشی» همراه بود. آمریکا رسما کشتار ارامنه، بازداشت رهبران و روشنفکران ارمنی در دوران امپراتوری عثمانی را «نسل‌کشی» قلمداد می‌کند و خود را متعهد به جلوگیری از تکرار چنین حادثه‌ای می‌داند.»

کاخ سفید تاکید کرد که قصد آمریکا از به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه متهم کردن دیگران نیست، بلکه می‌خواهد مطمئن شود چنین رخدادی هرگز تکرار نشود.

در گزارش رویترز آمده است، ترکیه می‌پذیرد که بسیاری از ارامنه در زمان امپراتوری عثمانی در درگیری با نیروهای عثمانی در طول جنگ جهانی اول کشته شدند، اما با مخالفت با ارقام کشته شدگان، این قتل‌ها را نسل‌کشی تلقی نمی‌کند.

اخیرا بیش از صد تن از نمایندگان کنگره به رهبری آدام شیفت، رییس دمکرات کمیته امور امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای خطاب به جو بایدن از او خواستند به وعده انتخاباتی خود و به رسمیت شناختن «نسل‌کشی» ارامنه عمل کند.

اطلاع بایدن به اردوغان از قصدش برای به رسمیت شناسی نسل‌کشی ارامنه

خبرگزاری «رویترز»، پیشتر اعلام کرده بود که رئیس جمهوری آمریکا به همتای ترک خود ابلاغ کرده که روز شنبه در نظر دارد «نسل‌کشی» ارامنه به دست عثمانی‌ها را به رسمیت بشناسد.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر تاکید کرده بود که واشینگتن موضع خود را در ارتباط با این مسئله را اعلام خواهد کرد.

کاخ سفید پیش از این اعلام داشت که در تماس میان بایدن و اردوغان، روابط دو جانبه و همکاری مشترک و نحوه مدیریت اختلافات مورد گفت‌و گو قرار گرفت و طرفین در خصوص دیدار در حاشیه نشست ناتو در ژانویه آینده توافق کردند.

پیش‌بینی می‌شود که به رسمیت شناختن وقوع «نسل کشی» ارامنه در بیانیه امروز کاخ سفید، بر دامنه تنش‌های واشینگتن و آنکارا بیافزاید که بارها در طول سالیان گذشته بر سر موضوع خرید سامانه پدافند هوایی «اس -400» ساخت روسیه دچار تنش شد و سرانجام به حذف ترکیه از برنامه فروش هواپیماهای اف – 35 آمریکا منجر گردید.

شایان ذکر است که مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در 21 آوریل، هشدار داده بود که هرگونه اقدام احتمالی دولت آمریکا در به رسمیت شناختن کشتار ارامنه در سال 1915 به عنوان «نسل‌کشی»، روابط دو کشور را خدشه دار خواهد ساخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید