جو بایدن وقوع «نسل‌کشی ارامنه» را به‌ رسمیت می‌شناسد

بایدن قصد خود برای به رسمیت شناسی نسل‌کشی ارامنه را به اردوغان اطلاع داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام منابع رسمی آمریکایی مبنی بر قصد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن «نسل کشی» جنایات علیه ارامنه در 106 سال پیش، ساعات سرنوشت سازی در انتظار ارامنه و ترکیه است.

انتظار می‌رود که جو بایدن، توصیف «نسل کشی» را در بیانیه شنبه 24، کاخ سفید به مناسبت سالگشت کشتار ارامنه به‌کار ببرد که ارامنه ارمنستان و دیگر کشورها در 24 آوریل هر سال مراسمی را این سالگرد برگزار می‌کند.

صدور این بیانیه بی‌شک پیروزی برای ارامنه به شمار خواهد آمد که خواهان عدالت در حق نیاکان خود هستند که در سال 1915 به دست «امپراتوری عثمانی» به قتل رسیدند.

خبرگزاری «رویترز»، از قول منایع آگاه خاطر نشان کرد که رئیس جمهوری آمریکا به همتای ترک خود ابلاغ کرده که روز شنبه (امروز) در نظر دارد نسل‌کشی ارامنه به دست عثمانی‌ها را به رسمیت بشناسد.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر تاکید کرده بود که واشینگتن موضع خود را در ارتباط با این مسئله را فردا اعلام خواهد کرد.

کاخ سفید پیش از این اعلام داشت که در تماس میان بایدن و اردوغان، روابط دو جانبه و همکاری مشترک و نحوه مدیریت اختلافات مورد گفت‌و گو قرار گرفت و طرفین در خصوص دیدار در حاشیه نشست ناتو در جولای آینده توافق کردند.

پیش‌بینی می‌شود که به رسمیت شناختن وقوع «نسل کشی» ارامنه در بیانیه امروز کاخ سفید، بر دامنه تنش‌های واشینگتن و آنکارا بیافزاید که بارها در طول سالیان گذشته بر سر موضوع خرید سامانه پدافند هوایی «اس -400» ساخت روسیه دچار تنش شد و سرانجام به حذف ترکیه از برنامه فروش هواپیماهای اف – 35 آمریکا منجر گردید.

شایان ذکر است که مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در 21 آوریل، هشدار داده بود که هرگونه اقدام احتمالی دولت آمریکا در به رسمیت شناختن کشتار ارامنه در سال 1915 به عنوان «نسل‌کشی»، روابط دو کشور را خدشه دار خواهد ساخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید