جیک سالیوان: هیچ‌کس آینده افغانستان را نمی‌تواند تضمین کند

خروج کامل نیروهای خارجی از ماه مه امسال آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا یک‌شنبه 18 آوریل، در مصاحبه‌ای گفت، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، هیچ کس با قاطعیت آینده این کشور را تضمین نمی‌کند.

جیک سالیوان در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: «من نمی‌توانم در مورد آنچه در داخل کشور (افغانستان) اتفاق خواهد افتاد تضمین کنم. هیچ‌کس نمی‌تواند.»

او تاکید کرد، تمام کاری که آمریکا در زمینه‌ فراهم‌آوری منابع برای حکومت و مردم افغانستان، آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان انجام دهد، انجام داد و حالا وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه بازگردند و مردم افغانستان از کشورشان دفاع کنند.

مخالفت وزیر دفاع آمریکا با خروج سربازانش از افغانستان

به نظر می‌رسد فرماندهان ارتش ایالات متحده چندان با تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای خارج کردن سربازانش از افغانستان موافق نیستند و سطح این مخالفت‌ها حتی به وزیر دفاع این کشور هم رسیده است.

به نوشته «وال استریت ژورنال»، تصمیم رئیس جمهوری آمریكا در مورد خروج نیروهای آمریكایی از افغانستان با توصیه‌های فرماندهان ارشد ارتش این کشورتطابق ندارد و ژنرال فرانك مكنزی، فرمانده ستاد فرماندهی آمریكا و جنرال (ژنرال) میلر، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نیز از منتقدان این فرمان بایدن هستند.

این روزنامه نوشت كه فرماندهان نظامی خواستار ماندن نیروهای کنونی آمریکا در افغانستان متشكل از 2500 سرباز شده و همزمان بر ضرورت تقویت روند دیپلماسی در راستای تحکیم توافق صلح تاکید کردند.

این مقامات فاش کردند که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم، نگرانی‌های خود را با فرماندهان بلندپایه در میان گذاشته و هشدار داده که بیرون کشیدن همه نیروهای آمریکایی، بر ثبات افغانستان تأثیر خواهد گذاشت.

با خروج از افغانستان احتمال تسلط طالبان وجود دارد

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در ماه مارس امسال به دولت جو بایدن، هشدار دادند که اگر نیروهای آمریکایی پیش از توافق صلح و تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از این کشور خارج شوند، احتمال دارد که طالبان طی دو تا سه سال بخش‌های بیشتر از این کشور را تحت کنترل خود در آورند.

براساس گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که اگر طالبان به بخش‌های بیشتری از افغانستان مسلط شوند، زمینه دوباره بازسازی شبکه القاعده در این کشور فراهم خواهد شد. اما برخی مقام‌های آمریکایی می‌گویند، سربازان ایالات متحده باید بیش از زمان تعیین شده در افغانستان باقی بمانند.

این در حالیست که کارشناسان مسایل نظامی همواره گفته‌اند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید از راه گفت‌وگو حل شود.

خروج نیروهای خارجی و احتمال جنگ داخلی

برخی آگاهان مسایل سیاسی افغانستان می‌گویند، اگر خروج نیروهای خارجی پیش از توافق سیاسی میان حکومت افغانستان و طالبان صورت گیرد، احتمال دارد که این کشور وارد جنگ داخلی شود.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی افغانستان می‌گوید: «قبل از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان اگر با مخالفین به یک آتش‌بس دایمی و تفاهم نرسیم شاهد شروع یک جنگ داخلی خواهیم بود. خدای ناخواسته اگر این جنگ‌های داخلی شعله‌ور شود دستانی مرموزی که در پی ترسیم تجزیه افغانستان اند به اهداف شان نزدیک خواهند شد.»

سعیدی اضافه کرد: «به همه سیاسیون می‌گویم که هوشیار باشید و غفلت نکنید. افغانستان بخاطر واحد و ثابت ماندن بالای همه‌ی ما و شما حق دارد.»

ناهید فرید، عضو پارلمان افغانستان به این باور است: «بحران منازعه قدرت نباید بعد از مذاکرات صلح عمیق‌تر شود. فرصت تاریخی برای ایجاد یک نظام همه شمول که همه مردم افغانستان خود را در آیینه آن ببینند می‌تواند نوید بخش ثبات دائمی در افغانستان باشد. طالبان قسمتی از مشکل افغانستان هستند، نه همه آن!.»

گفتنی است جو بایدن شامگاه چهارشنبه 14 آوریل 2021، در سخنرانی‌ خود در مورد خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان تاکید کرد که حالا وقت آن است که طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان یابد نیروهای آمریکایی به خانه‌ بازگردند.

بایدن اضافه کرد، روند خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان از اول مه آغاز تا 11 سپتامبر امسال ادامه می‌یابد.

ناتو نیز اعلام کرد که نیروهایش را هم‌زمان با تصمیم آمریکا از افغانستان خارج می‌کند. براساس گزارش‌ها، آمریکا در حال حاضر 2500 سرباز در افغانستان دارد که در کنار هشت هزار سرباز ناتو در بخش‌های آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

حکومت افغانستان گفته است، به تصمیم واشینگتن مبنی به خروج کامل سربازان آمریکایی از این کشور احترام می‌گذارد و برای انجام این روند، همکاری‌های لازم خواهد کرد.

آمریکا حدود 20 سال پیش به هدف مبارزه با «تروریزم» وارد افغانستان شد که جنگ این کشور یکی از طولانی‌ترین جنگ برای آمریکا به شمار می‌رود. حالا دولت آمریکا تصمیم دارد تمام سربازان‌اش را در آستانه بیستمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر 2001 از افغانستان خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید