اخراج 18 دیپلمات روس متهم به جاسوسی از جمهوری چک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمهوری چک با اخراج 18 دیپلمات روسی شنبه 17 آوریل از این کشور، روسیه را متهم کرد در انفجار یک انبار مهمات در سال 2014 در شرق چک، که دو کشته بجا گذاشت، دست داشته است.

به گزارش روزنامه «واشینگتن پوست»، اندری بابیس، نخست وزیر چک گفت: «شواهد واضح در این مورد وجود دارد که توسط سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی چک ارائه شده و دخالت عوامل نظامی روسیه در انفجار بررگ در یک شهر شرقی که منجر به کشته شدن دو مرد بی گناه اشاره دارد.»

بابیس گفت: «جمهوری چک یک کشور مستقل است و باید به اندازه کافی در برابر این یافته‌های بی‌سابقه واکنش نشان دهد.»

چک روز شنبه هفته جاری از 18 کارمند سفارت روسیه در پراگ خواست تا طی 48 ساعت این کشور را ترک کنند.

جان هاماچک، وزیر کشور چک که همچنین به عنوان وزیر خارجه این کشور مشغول به کار است، گفت که 18 کارمند سفارت روسیه به وضوح به عنوان جاسوس از سرویس‌های اطلاعاتی روسیه معروف به GRU و SVR شناسایی شده اند و دستور داده شد که ظرف 48 ساعت کشور را ترک کنند.

این انفجار که در 16 اکتبر 2014 در یک انبار در شهر وربتیس رخ داد، جایی که 50 تن مهمات در آن ذخیره شده بود، منجر به جان باختن دو نفر شد. انفجار دیگری در یک انباری که 13 تن مهمات در آن بود، 3 دسامبر همان سال رخ داد.

قابل یاد آوری است که اخیراً ایالات متحده آمریکا و لهستان نیز 13 دیپلمات روسی را در پیوند با «حملات هکری»، از کشورهای شان اخراج کردند.

در پی آن، روسیه در واکنش به اخراج دیپلمات‌هایش، 15 دیپلمات آمریکایی و لهستانی را اخراج کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید