بلژیک در حمایت از ائتلاف دريايى به تنگه هرمز ناو جنگی فرستاد

فرانسه از تمدید ماموریت ائتلاف در تنگه هرمز خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به حمله موشکی ایران به کشتی‌های تجاری و در ادامه حضور چشمگیر نیروهای نظامی اروپایی و آمریکایی در آب‌های خلیج، ناو جنگی بلژیکی «لوپولد» هم وارد تنگه هرمز شده و به ائتلاف دریایی اروپا حاضر در منطقه پیوست.

رسانه‌هاى مختلف به نقل از بیانیه نیروی دریایی بلژیک نوشتد که این ناو همراه با رزم‌ناوهای فرانسوی نسبت به تردد امن کشتی های تجاری در تنگه هرمز اطمینان حاصل می‌کند.

وزارت خارجه فرانسه چندی قبل از تمدید ماموریت ائتلاف دریایی اروپا در منطقه خلیج و تنگه هرمز خبر داده بود. وبگاه وزارت خارجه فرانسه در بیانیه خود اعلام کرد که حضور این ائتلاف در منطقه خلیج و تنگه هرمز برای تقویت همکاری و هماهنگی در منافع مشترک، از جمله تأمین منافع سیاسی و اقتصادی اروپا در منطقه و بهره مندی از تجارت جهانی بوده و بسیار مهم است.

وزارت خارجه فرانسه در بخش دیگر این بیانیه از تمدید ماموریت این ائتلاف دریایی در منطقه خلیج و تنگه هرمز تا سال 2021 خبر داده است.

این درحالی است که نظام ایران مخالفت خود را با هرگونه حضور نیروهای خارجی در منطقه، اعلام کرده است. نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا 21 مارس گذشته اعلام کرده بود، به دنبال تنش‌ها در منطقه بر سر برنامه هسته‌ای ایران، یک رزمایش بزرگ دریایی به همراهی بلژیک، فرانسه و ژاپن را آغاز کرده است.

این رزمایش با عنوان «گروه رزمایش جنگی دریای عرب» با شرکت ناوگان‌های متعلق به چهار کشور در دریای عرب و خلیج عمان صورت گرفت.

ناو هواپیمابر «شارل دو گل» از فرانسه، ناو جنگی و تهاجمی آبی-خاکی «یو اس اس مَکین آیلند» از آمریکا، ناوچه «لئوپولد اول» از بلژیک و ناوشکن «جی‌اس آریاکی» از ژاپن در این رزمایش شرکت کرده و جنگنده‌هایی از هر چهار کشور این رزمایش را همراهی کردند.
حمله موشکی ایران به کشتی‌های تجاری اسرائیل در آب‌های خلیج، به نگرانی‌ها درباره امنیت دریانوردی تجاری در این آبراه استراتژیک دامن زده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید