مسکو تحریم‌های آمریکا را غیر قابل قبول خواند

بایدن: هنوز فرصت برای همکاری دو کشور وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش تنش جاری میان روسیه و آمریکا، مسکو جمعه 16 آوریل 2021 بر رد کامل تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده در روز گذشته تاکید کرد.

کرملین با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه روسیه غیرقابل قبول است، اعلام کرد: «ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، اقدامات مربوط پاسخ به آنها را مشخص خواهد کرد.»

کرملین در عین حال تاکید کرد که مسکو آمادگی همکاری با واشنگتن را دارد، به همان اندازه که دولت آمریکا مایل به همکاری با مسکو باشد. کرملین همچنین خاطر نشان نمود که پوتین هنوز در خصوص مشارکت در نشست اقلیمی سران که به رهبری واشنگتن، تصمیمی نگرفته است. این در حالی است که فرانسه و آلمان خواهان توقف اقدامات تحریک‌آمیز روسیه در ارتباط با اوکراین شدند.

این اظهارات همزمان با گفت‌وگوهای امروز ولدیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در گرماگرم افزایش تنش‌ها با روسیه بود که نیروهای خود را در مرزهای این کشور مستقر کرده است.

اکنون زمان کاهش تنش است

موضوع اوکراین و همچنین پرونده‌های دیگر، از جمله دخالت در انتخابات ایالات متحده و حملات سایبری، منجر به تیرگی روابط روسیه و غرب شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز گذشته اعلام کرد که به رغم اعمال تحریم‌های جدید واشنکتن علیه مسکو، اکنون زمان مناسبی برای کاهش تنش موجود میان کشورش و روسیه است. به گفته بایدن، هنوز فرصت برای همکاری دو کشور وجود دارد.

وی همچنین به خبرنگاران گفت: «موضع من با رئیس جمهوری روسیه کاملا روشن بود، بر این اساس که می‌توانیم جلوتر هم برویم، اما من ترجیح دادم که این کار را نکنم ... من تصمیم گرفتم به شکلی مناسب اقدام کنم.»

مسکو خشمگین است

ایالات متحده پنجشنبه 15 آوریل، طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه مسکو اعمال کرد که به گفته مقامات آمریکایی به دلیل مداخله در انتخابات 2020 آمریکا، رخنه سایبری و اقدامات تحریک آمیز علیه اوکراین و سایر فعالیت‌های «مخرب» است.

این تحریم‌ها شامل شرکت های روسی و همچنین اخراج دیپلمات‌های روسی و محدودیت در بازار بدهی‌های بین المللی روسیه گردید.

مسکو نیز روز گذشته در واکنشی خشمگینانه، سفیر آمریکا را به وزارت خارجه احضار کرد تا اجرای اقدامات «تلافی‌جویانه در آینده نزدیک» را به او ابلاغ کند. سخنگوی این وزارتخانه همچنین اعلام داشت که ممکن است اجلاس احتمالی میان روسای جمهور دو کشور صورت نگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید