اعتراف سازمان ملل به شکست در مقابله با کرونا

کرونا تاکنون باعث مرگ بیش از 3 میلیون نفر در جهان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد، دوشنبه 12 آوریل 2021 ضمن اظهار تاسف، اعلام کرد که مبارزه با پاندمی کرونا در سطح چندجانبه چه در زمینه واکسیناسیون یا کمک‌های اقتصادی تاکنون باشکست مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، آنتونی گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد، دوشنبه طی سخنرانی در کانون حمایت مالی از توسعه، گفت که «حمایت از پاسخگویی جهانی منصفانه و رونقاقتصادی در مقابله با پاندمی کرونا محکی در برابر چندجانبه‌گرایی است و تاکنون در این امتحان شکست خورده‌ایم».

گوتیرش افزود که«واکسناسیون یک نمونه از زمینه‌های این شکست است، چرا که در حدود %75 از واکسن‌هایی که تاکنون در جهان به کار رفته تنها در 10 کشور استفاده شدهاست.. بسیاری از کشورها کماکان واکسیناسیون کارکنان بخش بهداشت و شهروندان بسیار ضعیف را آغاز نکرده‌اند. کمبود جهانی واکسن سلامت و رفاه همگان را تهدید میکند».

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین گفت «در همه جا به دستیابی عادلانه به واکسن‌ها نیازمندیم».

آنتونی گوتیرش گفت که «نبود هبمستگی» به خودی خود بر روند کمک‌های اقتصادی تاثیر می‌گذارد. «برخی کشورها طرح‌های کمک‌رسانی چندین میلیارد دلاری را اجرا کردند، درحالی که تعدادی از کشورهای در حال توسعه با بدهی‌هایی مواجه هستند که قادر به پرداخت آنها نبوده و چنانچه این اوضاع تصحیح نشود، تحقق اهداف توسعه پایدار در این کشورها دور از دسترس خواهد بود».

او همچنین اشاره کرد که در سال 2019 و تا قبل از شیوع پاندمی کرونا، در 25 کشور جهان میزان خدمات بدهی با ارزشی بیش از مجموع هزینه‌های آموزش، بهداشت و تامیناجتماعی هزینه می‌شده است.

دبیرکل سازمان ملل در پایان سخنانش، گفت پاندمی کرونا که شیوع آن از دسامبر سال 2019 آغاز شده، تاکنون باعث مرگ بیش از 3 میلیون نفر در جهان شده و رکود اقتصادی بی‌سابقه‌ای را در 90 سال گذشته رقم زده و 120 میلیون نفر را به کام فقر مطلق کشانده و در سایه آن جهان 255 میلیون شغل تمام وقت را از دست داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید