آیا آسترازنیکا موجب لخته خونی می‌شود؟

اثربخشی استرازنکا از 79% به 76% کاهش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در خصوص ارتباط جدید بین موارد لختگی خون منتسب به واکسن آسترازنکا که باعث مرگ شماری از واکسینه شدگان شده، یک مقام رسمی سازمان تنظیم مقررات دارویی اروپا، درستی این فرضیه را تایید کرد.

مارکو کاوالیری، رئیس استراتژی واکسیناسیون آژانس دارویی اروپا، افزود می‌توان گفت که رابطه میان واکسن و لختگی خون، مشخص شده، اما واکنش هنوز ناشناخته است.

وی همچنین در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «ال مساجیرو»، كه سه شنبه 6 آوریل 2021 منتشر شد، با دادن قول افشای «کشفی تازه» در چند ساعت آینده، تأكید كرد كه هنوز راه درازی در برابر متخصصان برای فهمیدن تاثیرات واکسن، وجود دارد.

داده‌های ضد و نقیض

این تحولات چند روز پس از اعلام آژانس تنظیم کننده داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا(ام.اچ.آر.ای) مبنی بر این بود که هیچ مدرکی دال بر وجود رابطه میان لخته‌های خون و واکسن آسترازنکا وجود ندارد و مزایای این واکسن در جلوگیری از ویروس کرونا، بیشتر از خطر آن است.

آژانس خواستار ادامه روند واکسیناسیون با «آسترازنکا» به رغم ثبت 7 مورد مرگ در اثر لختگی خون شد.
بریتانیا 7 مورد مرگ در اثر لختگی خون پس از دریافت واکسن «آسترازنکا» را ثبت کرده بود و استرالیا از آغاز تحقیقات در مورد یک مورد لختگی خون خبر داد که پرسش‌هایی را در مورد ایمنی این واکسن با کاربرد بالا به وجود آورده‌ است.

مقامات بهداشتی کانادا هفته گذشته اعلام کردند که استفاده از واکسن «آسترازنکا»، در افراد زیر 55 سال را متوقف خواهند کرد و خواهان تجزیه و تحلیل تازه‌ای در مورد خطرات این واکسن بر اساس سن و جنسیت خواهند شد.

این اقدامات پس از گزارش‌های اروپا از موارد بروز لختگی نادر ولی خطرناک، خونریزی و در برخی موارد، مرگ پس از واکسیناسیون، به ویژه در زنان جوان بود.

قابل توجه است که اروپا، استفاده از واکسن «آسترازنکا» را در سرتاسر قاره را به حالت تعلیق درآورده و مجوز استفاده از آن در ایالات متحده نیز هنوز صادر نشده است.

اثربخشی

شرکت بریتانیایی - سوئدی «آسترازنکا»، چند روز پیش اعلام کرد که این واکسن بر اساس نتایج آزمایش‌های جدید بالینی در آمریکا، پرو و شیلی، تا 76% در برابر کووید 19 کارآیی دارد.

پس از ابراز نگرانی سازمان تنظیم مقررات واکسن آمریکا مبنی بر اینکه این شرکت، از داده‌های قدیمی برای تعیین اثربخشی آن استفاده کرده، اثر بخشی اعلام شده از سوی شرکت مزبور برای واکسن، از 79٪ قبل از صدور این نتایج به 76٪ کاهش داده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید