فواید شگفت‌انگیز نوشیدنی کاکائو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر خلاف گذشته که مصرف شکلات چندان دوست سلامتی به شمار نمی‌رفت، اکنون چند سال است که از کاکائو رفع اتهام شده و حتی پژوهش‌های تازه مصرف متعادل آن را برای حفظ سلامتی توصیه می‌کنند.

از جمله، سایت تغذیه‌ی سالم «EatingWell»، بر اساس یک پژوهش علمی تازه با بررسی فوائد شگفت‌انگیز مصرف شکلات، به ویژه شکلات تلخ، به مزایای چشمگیر آن برای سلامتی پرداخته است.

بر اساس گزارش این سایت سلامتی، شکلات برای سلامتی قلب، تقویت حافظه و کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت مفید است.

این پژوهش نشان داد، فلاونول‌های موجود در کاکائو که یک ماده غنی از آنتی اکسیدان در شکلات‌اند، می‌توانند از قلب در برابر رویدادهای استرس‌زا محافظت کنند.

پژوهش مذکور که در مجله علمی «Nutrients» نیز منتشر شده، تاثیرات مثبت مصرف فلاوانول کاکائو را در کاهش عوارض استرس‌زا بر قلب بررسی کرده است.

طبق این پژوهش استرس زیاد می‌تواند با تأثیر منفی بر عملکرد رگ‌های خونی احتمال خطر سکته مغزی، ایست قلبی، دیابت را افزایش دهد.

در این پژوهش به شرکت کنندگان این آزمایش، 90 دقیقه‌ پیش از آزمایش اضطراب ذهنی 8 دقیقه‌‌ای، نوشیدنی کاکائویی غنی از فلاوانول داده شد.

نتایج نشان داد شرکت کنندگانی که نوشیدنی کاکائوی غنی از فلاوانول نوشیده‌اند در مقایسه با افرادی که نوشیدنی‌های شکلاتی خالی از فلاوانول نوشیدند، عملکرد عروقی بهتری داشتند.

طبق نتایج این پژوهش، بهبود عملکرد رگ‌های خونی هنگام استرس می‌تواند به کاهش خطر اثرات منفی بر سلامت قلب، مانند سکته و حمله قلبی کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید