یونان: رفتار تحریک‌آمیز ترکیه باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال اقدام دو کشتی ترکیه‌ای به پیش‌راندن قایق‌های حامل پناهجویان مهاجر به سوی آب‌های سرزمینی یونان، رئیس ستاد ارتش یونان، جمعه 2 آوریل 2021، گفت که رفتار تحریک‌آمیز ترکیه باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها کنستانتینوس فلوروس، رئیس ستاد ارتش یونان، جمعه، با استقبال از شناسایی یونانی بودن همه جزیره‌های مورد مناقشه در فلات قاره و منطقه ویژه اقتصادی، از سوی آمریکا، گفت که اقدام‌های تحریک‌آمیز ترکیه باعث ایجاد بی‌ثباتی در منطقه می‌شود.

تنش‌زایی احتمالی در دریای اژه

از سویی وزارت مهاجرت یونان، جمعه، ترکیه را به تلاش برای «تنش‌زایی» در دریای اژه از طریق انجام «مانورهای خطرناک» و تشویق مهاجران برای رفتن به یونان، دروازه اصلی عبور به سوی اتحادیه اروپا، متهم کرد.

این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای گفت:«امروز صبح، گارد ساحلی یونان از وقوع تعدادی از حوادث خبر داده که طی آن گارد ساحلی و دریایی ترکیه در اقدامی‌هایی تنش‌آمیز علیه یونان، قایق‌های شکننده مهاجران را به سوی مرزهای اروپایی هدایت کرده‌اند».

مانورهای خطرناک

این در حالی است که گارد ساحلی یونان پیش از این اعلام کرده بود که یکی از گشت‌های دریایی این کشور در نزدیکی جزیره لیسبوس از سوی یک قایق ترکیه‌ای که «مانورهای خطرناکی» انجام می‌داده، مورد «تعرض‌هایی» واقع شده است.

از سویی ویدیویی منتشر شده که قایق نیروهای گارد ساحلی ترکیه را نشان می‌دهد که به طور خطرناکی به قایق یونانی نزدیک شده به طوری که آن را تکان داده است.

بنا به اعلام نیروهای گارد ساحلی، قایق‌های گشت زنی ترکیه دو بار به قایق‌های حامل مهاجران کمک کرده تا وارد آب‌های سرزمینی یونان شوند. در یکی از این دو حادثه، گشت‌های ترکیه‌ای قایق مهاجران را تا آب‌های سرزمینی یونان همراهی کردند.

این در حالی است که یونان از ترکیه می‌خواهد تا به خوبی راه‌های مهاجرت را کنترل کند و 1450 نفری که درخواست‌های پناهندگی آنها در جزیره‌های یونانی رد شده است را باز پس گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید