شناسایی 30 مورد لختگی خون پس از دریافت آسترازنکا در بریتانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس نظارت بر دارو و تولیدات بهداشتی بریتانیا، پنجشنبه 1 آوریل، از شناسایی 30 مورد نادر لختگی خون در افراد پس از دریافت واکسن ضد کرونا آسترازنکا خبر داد.

طبق این گزارش، 25 تن از افرادی که دچار لختگی خون شده‌اند، واکسن ضد ویرروس جهش‌یافته جدید دریافت کرده‎ بودند و پنج نفر دیگر از جمله 11 میلیون بریتانیایی هستند که تا قبل از 18 مارس واکسینه شده بودند.

با این حال آژانس نظارت بر دارو در بریتانیا «MHRA»، تأکید کرد که مزایای «آسترازنکا»، از خطرات احتمالی مانند لختگی خون در افراد واکسینه شده بیشتر است.

این نهاد نظاراتی گفته است که تعداد بسیار کمی از افراد در کشورهای اتحادیه اروپا پس از دریافت این واکسن دچار لختگی خون شدند.

در همین زمینه مقامات بهداشتی بریتانیا نیز تاکید کردند که مزایای واکسن آسترازنکا برای جلوگیری از ابتلای به ویروس کرونا به مراتب از خطر لختگی احتمالی خون در افراد بیشتر است.

طی هفته‌های گذشته با انتشار گزارش‌هایی درباره لختگی خون در برخی افراد که واکسن آسترازنکا دریافت کردند، برخی کشورهای اروپایی استفاده از این واکسن را موقتا متوقف کرده‌اند، اما برخی کشورها به تزریق آن ادامه داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آژانس دارویی اروپا پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد، هنوز در حال تکمیل پژوهش‌ها است و تاکنون دلیلی بر ارتباط مستقیم بین موارد نادر لختگی خون با واکسن آسترازنکا وجود ندارد.

طبق گزارش آژانس نظارت بر دارو و تولیدات بهداشتی بریتانیا، 22 مورد از موارد لختگی خون در قسمت وریدی مغز که نوعی بیماری نادر از لختگی خون در مغز است، شناسایی شده است. علاوه بر این، 8 مورد از سایر لختگی خون از مجموع 18.1 میلیون و 100 هزار دوز تجویز شده نیز شناسایی شده است.

MHRA آژانس نظارت بر دارو در بریتانیا همچنین تأکید کرد که بررسی دقیق گزارشات مربوط به نوع نادر لختگی خون در حال انجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید