آیا نشست وین بن‌بست مذاکرات هسته‌ای را خواهد شکست؟

گفتگوهای آینده در وین برای تهران و واشینگتن ساده نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی‌رغم پیشرفتی که در روز جمعه 2 آوریل، در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای انجام شد، همچنان راه خروج از بن‌بست ناهموار است.

شاید این همان چیزی باشد که طرفین مناقشه، یعنی ایران و ایالات متحده بر آن تاکید دارند.

روز گذشته، رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در توییتی در حساب خود بر پیچیدگی این پرونده تأیید کرد و گفت: «جلسه وین که قرار است هفته آینده برگزار شود، گام نخست است. بحث‌های دشواری پیش روست اما در مسیر درست.»

به نوبه خود، مدیرعامل سازمان انرژی اتمی ایران، علی اکبر صالحی، جمعه 2 آوریل، در نشستی در شبکه اجتماعی «کلاب هاوس»، اظهار داشت که «گفتگوهای فنی سه‌شنبه 6 آوریل نشان می‌دهد که دو طرف چقدر جدی هستند.»

وی همچنین افزود که نشست مجازی دیروز ایران و کشورهای عضو گروه 1+4 (فرانسه ، آلمان،انگلیس، روسیه و چین) امیدوار کننده بود و بن‌بست اولیه بازگشت به توافق را شکسته است.

در همین حال، سه منبع آگاه از پرونده مذاکرات اتمی به روزنامه «فایننشیال تایمز» گفتند که ایران در جلسه‌ای که اوایل این هفته در فرانکفورت برگزار شد، مقامات اروپایی را مطلع کرده است که می‌خواهد در مورد نقشه راهی برای بازگشت دو طرف به مفاد توافق نامه برجام، توافق کند.

این پیشنهاد ایران رویکرد نرم‌تری نسبت به پیشنهادهای قبلی را فراهم کرده است، با این احتمال که ایالات متحده و ایران بتوانند امتیازات ملموس کوچکی ارائه دهند.

اما تکرار دوباره ایران بر مواضع اعلام شده قبلی که لغو تدریجی تحریم‌ها را نمی‌پذیرد از یک سو و تاکید واشینگتن بر این امر که لغو همه تحریم‌ها غیر ممکن است، (تحریم‌هایی که به دلیل نقض حقوق بشر وضع شده‌اند) از سوی دیگر، دلیل دیگری بر این موضوع است که گفتگوهای آینده برای هر دو طرف آسان نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید