آمریکا: لغو همه تحریم‌های ایران ممکن نیست

واشینگتن تأکید کرد تحریم‌هایی وجود دارد که حتی با بازگشت تهران به برجام لغو نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگان قدرت‌های جهانی و ایران، امروز 2 آوریل 2021، در چارچوب «کمیسیون مشترک» در مورد احیای توافق هسته‌ای، و احتمال بازگشت ایالات متحده به برجام، گفتگو خواهند کرد.

وزارت امور خارجه آمریكا ضمن استقبال از این نشست، تأكید كرد كه موضوع لغو همه تحریم‌ها ممکن نیست.

نقض حقوق بشر

عصر روز گذشته، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده، جوی هود، در مصاحبه‌ای با «العربیه» اظهار کرد که اگر ایران مفاد توافق هسته‌ای را رعایت کند، ایالات متحده «برخی» از تحریم‌ها را لغو می‌کند، اما تحریم‌هایی وجود دارد که برداشته نمی‌شود، زیرا به دلیل نقض حقوق بشر در ایران وضع شده است.

تظاهرات در ایران
تظاهرات در ایران

وی گفت: «ما همه تحریم‌ها را لغو نخواهیم كرد زیرا برخی از تحریم‌های ما با نقض حقوق بشر در ارتباط است. حتی اگر تهران به توافق هسته‌ای بازگردد، این به این معنی نیست كه این کشور تیراندازی به سوی مردم که برای بیان مسالمت‌آمیز دیدگاه‌های خود به خیابان‌ها می‌آیند را متوقف کرده است.»

وی افزود: «تا زمانی که ایران این کار (نقض حق بیان مردم) را انجام دهند، قطعاً مجازات‌هایی را علیه آنها اعمال خواهیم کرد.»

نشست قدرت‌های بزرگ با ایران

گفتگوهای اروپا با ایران، با مشارکت چین و روسیه، امروز جمعه، به منظور احیای توافق برجام، از سر گرفته می‌شود.

دولت آمریکا روز گذشته با استقبال از این نشست، آن را «گامی مثبت» توصیف کرد و آمادگی ایالات متحده را برای بازگشت به برجام را یک بار دیگر اعلام نمود. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، گفت: «اگر ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردد، ما نیز آماده بازگشت هستیم.»

وی همچنین افزود که واشینگتن در تعامل با شرکای خود در توافق هسته‌ای و کشورهای دیگر برای یافتن بهترین راه ممکن برای بازگشت دو طرف به برجام، از جمله «برداشتن قدم‌های اولیه از هر دو طرف، همزمان با انجام مذاکرات غیر مستقیم برای پیشبرد این اقدامات از طریق متحدان اروپایی خود است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید