اتحادیه اروپا چندین شخصیت ایرانی را به‌دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه دیپلمات اروپایی سه‌شنبه 30 مارس اعلام کردند که اتحادیه اروپا قصد دارد چندین شخصیت ایرانی را به دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این سه دیپلمات اروپایی که نخواستند نام آنها فاش شود، گفته اند اتحادیه اروپا قصد دارد روز چهارشنبه (31 مارس) چند شخصیت ایرانی را تحریم کند.

به گفته این دیپلمات‌ها، انتظار می‌رود نمایندگان اتحادیه اروپا موافقت کنند که ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی را برای این افراد اعمال کنند و نام آنها هفته آینده و با شروع تحریم‌ها منتشر می شود. این دیپلمات‌ها جزئیات بیشتری ندادند.

این اولین بار پس از سال 2013 خواهد بود که شاهد تحریم مقامات ایران از سوی اتحادیه اروپا و در ارتباط با نقض حقوق بشر خواهیم بود.

از سوی دیگر، قرار است چهارشنبه (31 مارس) تحریم‌ها علیه 80 ایرانی که از سال 2011 از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند، تمدید شود.

قابل ذکر است که در یک ماه اخیر، 11 نفر از کشورهای چین، کره شمالی، لیبی و روسیه بدلیل نقض حقوق بشر از سوی 27 کشور عضو اتحادیه اروپا تحریم شده اند.

267 اعدامی در سال 2020 در ایران از جمله 4 کودک

سازمان حقوق بشر ایران در سیزدهمین گزارش سالانه خود از آمار اعدام در این کشور اعلام کرد که در سال 2020، حداقل 267 نفر، از جمله 4 کودک، در ایران اعدام شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده که در سال 2020، ایران تنها کشوری بود که اعدام کودکان را ادامه داد.

اعدام در ایران
اعدام در ایران

بر اساس این گزارش، در سال گذشته فقط یک نفر در ملاءعام اعدام شده است که کمترین میزان در طول 15 سال اخیر به شمار می‌رود، ولی به گفته مقام‌های سازمان حقوق بشر ایران این مسئله، نه به دلیل تغییر سیاست قوه قضاییه، بلکه ناشی از محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا بوده است.

گفتنی است که دستگاه قضایی ایران در سال‌های 2018 و 2019 به ترتیب 273 و 280 نفر را اعدام کرده بودند و در سال 2020، آمار اعدام در ایران کاهش اندکی داشته است.

همچنان، 9 مارس 2021 جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، با ارائه مستندانی اعلام کرد که میزان مجازات اعدام و همچنین استفاده از شکنجه برای اعترافات اجباری همچنان بالاست. حکومت ایران همواره هرگونه نقض حقوق بشر و سرکوب شهروندان را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید