وزیر امور خارجه فرانسه: پاریس بر تداوم حمایت خود از کابل متعهد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، به تازگی در تماس تلفنی با محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان، گفت که پاریس بر تداوم حمایت خود از کابل متعهد است.

لودریان، تأمین صلح پایدار در افغانستان را حیاتی دانسته و تعهد کشورش را برای تداوم حمایت‌ها در خصوص حفظ ارزش‌های دموکراتیک، حقوق‌بشر و استقرار صلح پایدار در این کشور، اعلام کرد.

براساس خبرنامه‌ای وزارت امور خارجه افغانستان: «هر دوجانب، علاوه بر صحبت روی تجلیل از صد سالگی روابط دیپلوماتیک میان دوکشور و همچنان تطبیق همه‌جانبه موافقت‌نامۀ دوستی میان افغانستان و فرانسه، بر تداوم همکاری‌های دوجانبه در خصوص موفقیت روند مذاکرات صلح افغانستان، تأکید کردند».

در همین حال، محمد حنیف اتمر، در این تماس تلفنی از اقدام فرانسه برای نام‌گذاری جاده‌ای در شهر پاریس به اسم احمدشاه مسعود، «قهرمان ملی افغانستان»، ستایش کرد و آن را در راستای تحقق آرمان‌های مردمان دو کشور برای صلح و آزادی، «افتخار بزرگ» خواند.

اتمر حمایت فرانسه را در راستای روند صلح افغانستان، حفظ ارزش‌های دموکراتیک و حقوق‌بشر به ویژه زنان مهم خواند و تاکید کرد، حمایت‌ها و همکاری‌ها میان پاریس - کابل اهمیت دارد.

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که در این روزها افغانستان در شرایط حساسی قرار دارد. از یک طرف جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفت، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول مه 2021، خیلی دشوار است و بنا بر دلایل فنی این کار امکان‌پذیر نیست.

اما گروه طالبان، شامگاه جمعه 26 مارس 2021، در واکنش به اظهارات تازه جو بایدن اعلام کرد که ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنی «ادامه جنگ» است.

طالبان با انتشار اعلامیه‌ای، هشدار دادند اگر نیروهای خارجی در زمان تعیین شده از افغانستان خارج نشوند، «مبارزه مسلحانه» در برابر آنها ادامه خواهد یافت و مسئولیت آن به عهده آمریکا خواهد بود.

آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول مه 2021 از افغانستان خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید