هشدار سازمان جهانی بهداشت نسبت به زیان‌های ناشی از واکسن‌های تقلبی کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت نگرانی خود را از احتمال اقدام گروه‌های خلاف‌کار به سوء استفاده از تقاضای برآورده نشده کلان جهانی برای واکسن کووید 19 اعلام داشت.

به گزارش وبگاه رسمی سازمان ملل، این در حالی است که شماری از وزارتخانه‌های بهداشت، مقامات نظارتی ملی و سازمان‌های تدارکات عمومی گزارش دادند که پیشنهادات مشکوکی برای تأمین واکسن را دریافت کرده‌اند.

دکتر تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت درکنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود در ژنو، نسبت به استفاده مجدد از ویال‌های استفاده شده و خالی واکسن و فروش محصولات تقلبی از طریق اینترنت، به ویژه از طریق وب تاریک، هشدار داد.

او گفت: «ما برای جلوگیری از استفاده مجدد از آن‌ها توسط باندهای خلاف‌کار، خواهان دور ریختن ویال‌های استفاده شده واکسن یا نابودی آنها هستیم. ما از همه مردم می‌خواهیم که واکسن را خارج از برنامه‌های واکسیناسیون دولتی، تهیه نکنند.»

مدیر سازمان جهانی بهداشت افزود: هر واکسنی که خارج از این برنامه‌ها خریداری شود، ممکن است غیر استاندارد یا تقلبی باشد و صدمه جدی وارد کند. هرگونه خسارت ناشی از یک محصول تقلبی، بیانگر ایمنی واکسن اصلی نیست.

واکسن کرونا
واکسن کرونا

در ابتدای سال، مدیرکل جهانی سازمان بهداشت، فراخوانی از کشورها را برای همکاری با یکدیگر در راستای اطمینان از آغاز واکسیناسیون در همه کشورها در 100 روز نخست سال 2021 صادر کرد.

بر اساس سرشماری روز شنبه 27 مارس 2021 فرانس پرس، برگرفته شده از منابع رسمی، از زمان ثبت موارد ابتلا به کووید 19 در پایان دسامبر سال 2019، 2768431 نفر در جهان دراثر این بیماری به کام مرگ رفته و بیش از 126070470 نیز مبتلا شده‌اند.

گفتنی است که بیشتر مبتلایان به رغم ادامه علائم بیماری بعد از هفته‌ها یا ماه‌ها، بهبود یافته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید