مقام ارشد کره شمالی اظهارات بایدن علیه کشورش را «تحریک‌آمیز» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد در پیونگ یانگ، روز شنبه 27 مارس 2021، اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در محکومیت دو آزمایش موشکی کره شمالی را «تعدی» و «تحریک‌آمیز» توصیف کرد.

بنا به خبرگزاری رسمی کره شمالی، ری پیونگ شول، مقام ارشد در پیونگ یانگ که بر دو آزمایش موشکی این کشور نظارت داشته در بیانیه‌ای اعلام کرد «این گونه اظهارات از سوی رئیس جمهوری آمریکا تعدی آشکار علیه حق کشور ما در دفاع از خود و اقدامی تحریک‌آمیز علیه آن به شمار می‌رود».

کره شمالی جمعه اعلام کرد آنچه پنج‌شنبه در دریای ژاپن پرتاب کرده «پرتابه‌ تاکتیکی هدایت شونده» جدید است.

کره شمالی پنجشنبه اقدام به پرتاب دو موشک بالستیک کوتاه بُرد کرد که این اقدام آن منجر به انعقاد نشست اضطراری شورای امنیت ملی ژاپن و کره‌جنوبی شد.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو موشک از سواحل شرقی کره‌ شمالی شلیک شده و در آب‌های خارج از منطقه اقتصادی کره‌شمالی سقوط کردند.

شورای امنیت ملی کره جنوبی نیز بعد از پرتاب این دو موشک تشکیل جلسه داد و با ابراز نگرانی شدید از این اقدام اعلام کرد «در هماهنگی با ایالات متحده، وضعیت امنیتی شبه جزیره کره را بررسی می‌کند.»

فرماندهان بلندپایه ارتش کره جنوبی نیز اعلام کردند که در حالت آماده‌باش قرار گرفته و تحرکات احتمالی کره‌شمالی را زیر نظر دارند.

از سویی یوشیهیده سوگا، نخست وزیر ژاپن، در مصاحبه با خبرنگاران در توکیو با محکوم کردن پرتاب موشک از سوی کره‌ شمالی آن را «تهدیدی علیه صلح و امنیت ژاپن» و «مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل» دانست.

نخست وزیر ژاپن گفت دو موشکی که از ساحل شرقی کره شمالی پرتاب شده‌اند بالستیک بودند که دستیابی به چنین موشک‌هایی به موجب قطعنامه صادره از شورای امنیت برای پیونگ یانگ ممنوع است.

سوگا با بیان اینکه «ژاپن اعتراض جدی خود را اعلام کرده و به شدت این اقدام را محکوم می‌کند» از مردم خواست «کاملاً آماده شرایط اضطراری باشند.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پنج‌شنبه در واکنش به این دو آزمایش‌ موشکی نظامی کره شمالی آن را «نقض» قطعنامه‌های شورای امنیت دانسته و هشدار داد که «ایالات متحده به هر تنش‌زایی پاسخ خواهد داد».

مقام ارشد کره شمالی در واکنش به موضع بایدن گفت کشورش درباره اشتباه رئیس جمهوری آمریکا در نقض خواندن اقدام پیونگ یانگ در انجام آزمایش‌های موشکی منظم که حق آن در دفاع از خود است، عمیقا ابراز نگرانی می‌کند.

این مقام کره شمالی از اظهار «دشمنی دیرینه» بایدن علیه کشورش ابراز تاسف کرد و دولت جدید ایالات متحده آمریکا را به برداشتن آشکار اولین گام اشتباه متهم کرد.

مقام ارشد پیونگ یانگ تهدید کرد چنانچه اظهارات بی‌هدف و بدون تدبیر ایالات متحده علیه کشورش ادامه یابد با اقدام ناشایستی مواجه خواهد شد. او همچنین تاکید کرد که کره شمالی کاملا آمادگی دارد تا به تقویت نیروی نظامی خود ادامه دهد.

شایان ذکر است که کره شمالی به رهبری کیم جونگ اون پیشرفت‌های سریعی را در زمینه آزمایش‌های موشکی که قابلیت رسیدن به همه جای خاک ایالات متحده را دارند، محقق ساخته است.

پرتاب این دو موشک از سوی کره شمالی در روز پنج‌شنبه تنها چند روز پس از آن است که پیونگ یانگ دو موشک کوتاه‌برد دیگر را آزمایش کرده بود.

آزمایش‌های موشکی نظامی کره شمالی همچنین همزمان با سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و لوید اوستن، وزیر دفاع آمریکا به منطقه است که با هدف بررسی مسائل ائتلاف و امنیت در منطقه و همچنین قابلیت‌های کره شمالی در زمینه تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های دوربرد، انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size