روش‌های ساده برای کاهش خطر ابتلا به 12 نوع سرطان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

داده‌های کلی پژوهش‌های «صندوق تحقیقات جهانی سرطان» درباره بیماری سرطان نشان می‌دهد که با روش‌های ساده می‌توان خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

داشتن وزن مناسب

صندوق جهانی تحقیقات سرطان گفته‌ است، اولین اقدامی که فرد می‌تواند برای کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام دهد، داشتن وزن مناسب است.

طبق گزارش صندوق جهانی تحقیقات سرطان، حفظ وزن مناسب می‌تواند شما را از ابتلا به «12 نوع سرطان» مانند سرطان روده، پستان، کیسه صفرا، کلیه، کبد، حلق و دهان، مری، تخمدان، لوزالمعده، پروستات، معده و رحم حفظ کند.

ورزش و جنب و جوش

دومین عامل جلوگیری از ابتلا به سرطان، انجام فعالیت‌های بدنی منظم است که طبق تحقیق صندوق جهانی سرطان تا میزان زیادی به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک می‌کند لذا به دلایل متعددی ورزش نه تنها سلامت کلی شما را ارتقا می‌دهد، بلکه علاوه بر آن خطر ابتلا به چندین نوع سرطان را نیز کاهش می‌دهد، از جمله سرطان‌های روده، سینه، و رحم. همچنین احتمالاً به جلوگیری از سرطان پروستات نیز کمک می‌کند. بزرگسالان، برای حفظ سلامتی، باید حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش ساده مانند پیاده‌روی داشته باشند.

رعایت رژیم غذایی منظم

راه سوم، داشتن یک رژیم غذایی منظم است. مصرف سبزیجات، میوه‌ها، غلات و حبوبات، نقش اساسی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان را در زندگی ایفا می‌کند.

چهارمین روش برای کاهش سرطان، پرهیز یا کاهش از غذاهای پرکالری و فست فودها مانند ساندویچ‌ها، غذاهای پرچرب، غذاهای پر از نشاسته و قند، مصرف گوشت قرمز و نوشابه‌های گازدار و خودداری از مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی است.

مصرف سیگار و دیگر دخانیات

تنباکو یکی از اصلی‌ترین علل سرطان‌های مختلف است، از جمله سرطان ریه، حنجره، دهان، مری، گلو، مثانه، کلیه، کبد، معده، پانکراس، روده، و رحم. بین جویدن تنباکو با سرطان‌های دهان، مری، و پانکراس رابطه وجود دارد. حتی اگر خودتان مصرف‌کننده تنباکو نباشید، قرار گرفتن در معرض دود سیگار می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد. موسسه‌ ملی سرطان می‌گوید، هیچ میزانی از مصرف تنباکو بی‌خطر نیست. کسانی که مصرف سیگار را قطع می‌کنند، فارغ از سن‌شان، در مقایسه با کسانی که همچنان سیگار می‌کشند، امید به زندگی بالاتری خواهند داشت.

دوری جستن از اماکن دارای اثرات شیمیایی و سمی

مواد شیمیایی و انواع سم‌هایی که ممکن است محیط‌های غیربهداشتی در معرض آن‌ها قرار بگیرید باعث می‌شود خطر ابتلا به سرطان زیاد شود. یکی از موارد ابتلا به سرطان نوشیدن آب ناسالم از منابع صنعتی یا از نزدیکی زمین‌هایی که با مواد حشره‌کش آلوده شده‌اند. برخی از موادهای پاک کننده قوی نیز خطرناک است.

همچنین مواد پاک کننده قوی اگرچه مواد پاک کننده برای جلوگیری از تجمع باکتری‌های مضر در خانه شما ضروری است اما بیشتر محصولات تمیز کننده تجاری با بسیاری از مشکلات بهداشتی از جمله اختلالات تنفسی و آسم، اختلالات هورمونی مرتبط هستند. مطالعات نشان داد که این محصولات تمیز کننده شامل موادی مانند پارابن، تریکلوزان، فتالات و BPA هستند.

اشعه فرابنفش آفتاب

سرطان پوست یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها است. بر همین اساس، مراکز تحقیقاتی مواردی را برای پیشگیری از این نوع سرطان توصیه می‌کنند. تابش مستقیم نور آفتاب در ساعت‌های 10 صبح و 4 بعدازظهر، بیشترین تابش اشعه مافوق بنفش را دارد، لذا پوشاندن قسمت‌های پوست که در معرض تابش مستقیم نور در این ساعت‌ها است ضروری است. شما می‌توانید در این ساعت‌ها با پوشیدن لباس‌های آستین‌بلند، کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی یا استفاده از کرم ضدآفتاب، از مبتلا شدن به سرطان پوست پیشگیری کنید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید