توافق بایدن و جانسون درباره ضرورت بازگشت ایران به برجام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری آمریکا، جمعه شب در مورد واکنش چین به تحریم‌های اعمالی بر آن کشور گفت‌وگو و همچنین بر ضرورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی تاکید کردند.

در همین زمینه سخنگوی بوریس جانسون در بیانیه‌ای گفت: «هر دو رهبر بر لزوم بازگشت ایران به تعهدات برجامی اتفاق نظر داشتند.» وی‌ ادامه داد: «هر دو رهبر درباره اقدامات بریتانیا، آمریکا و متحدانشان در قبال ناقضان حقوق بشر در سین‌کیانگ چین، تبادل نظر و نسبت به واکنش متقابل چین ابراز نگرانی نمودند.»

گفتنی است که پیشتر «انستیتو دفاع از دموکراسی» طی گزارشی در رابطه با فعالیت‌های سری برای تولید سلاح هسته‌ای در تاسیسات اتمی ایران هشدار داده بود. این نهاد همچنین تاکید کرد که سازمان‌های بازرسی بین‌المللی که معمولا به گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی خارجی استناد می‌کنند، در گزارش‌های خود به این فعالیت‌ها اشاره نکردەاند. این موسسه غیر دولتی می‌افزاید که دولت جو بایدن باید به این امور توجه خاصی نشان بدهد.

گزارش این انستیتو ادامه می‌دهد: «سیاست جو بایدن در برابر ایران بر اساس «گام اول» است. بدان معنا که اگر ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، آنگاه ایالات متحده نیز به لغو تحریم‌ها اقدام خواهد کرد.»

با توجه به فریبکاری ایران در برنامه هستەای، دولت بایدن می‌بایست پیش از کاهش تحریم‌ها ایران را به شفاف‌سازی درباره تمامی فعالیت هسته‌ای اش وادار کند. در غیر این صورت آسیب‌های جبران‌ناپذیری به تعهدات پادمانی بین‌المللی وارد خواهد شد.

پیش از این رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، در اوایل ماه مارس، از بازدید بازرسان آژانس از سه سایت اتمی ایران خبر داده بود. طی این بازدیدها وجود مواد رادیو اکتیو در دو سایت افشا شد.

موسسه علوم و امنیت بین الملل اعلام کرد که یکی از این دو سایت، محلی برای انجام آزمایشات بر اورانیوم غنی شده بوده و دیگری جهت آزمایش بخش‌هایی از برنامه اتمی ایران مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید