آمریکا نحوه کمک به شناورسازی کشتی به گل نشسته در کانال سوئز را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تلاش‌ها برای شناورسازی مجدد کشتی کانتینربر«EVERGREEN» که از روز چهارشنبه در کانال سوئز به گل نشسته تا شامگاه جمعه 26 مارس 2021، همچنان بی‌نتیجه مانده و قرار است این تلاش‌ها امروز شنبه از سر گرفته شود.

در همین راستا، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که نحوه کمک به عملیات شناورسازی این کشتی کانتینربر به گل نشسته در کانال سوئز را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تاکید کرد ایالات متحده دارای تجهیزات و امکاناتی است که اغلب کشورها از آن برخوردار نیستند و نحوه کمک به ایجاد راه حلی برای وضعیت پیش ‌آمده در کانال سوئز را در دست بررسی دارد.

کاخ سفید پیش‌تر اعلام کرد که دولت بایدن پیش‌بینی کرده که حادثه به گل نشستن کشتی در کانال سوئز تاثیراتی را بر بازارهای انرژی خواهد گذاشت، و آمریکا چنانچه ضرورت باشد برای تعامل با این وضعیت اقدام خواهد کرد.

پیش از این، سپهبد اسامه ربیع، رئیس اداره کانال سوئز مصر، اعلام کرده بود که عملیات شناورسازی کشتی به گل نشسته آغاز شده است.

بنا به اظهارات رئیس اداره کانال سوئز، طرف‌های کارشناس پس از پایان عملیات حفاری در قسمت جلو کشتی با 9 عدد یدک‌کش دریایی عملیات شناورسازی کشتی «EVERGREEN» را آغاز کردند.

این مقام مصری در ادامه گفته بود که عملیات یدک‌کشی دریایی و شناورسازی مجدد این کشتی به عواملی کمک‌کننده از جمله جهت وزش باد و جزر و مد نیز بستگی دارد که آن را به عملیات فنی پیچیده‌ای تبدیل کرده است.

جین ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در این‌باره گفت که دولت بایدن تاثیر حادثه به گل نشستن کشتی کانتینربر در کانال سوئز بر بازارهای انرژی را زیر نظر دارد و چنانچه لازم باشد به آن پاسخ خواهد داد.

جین ساکی افزود که دولت آمریکا در تماس با مقامات مصری برای حل این مشکل و ارائه کمک‌های ضروری است.

مصر روز جمعه نیز تلاش‌ها برای شناورسازی این کشتی‌ کانتینربر که آبراه حیاتی تجارت دریایی میان اروپا و آسیا در کانال سوئز را بسته و حمل و نقل دریایی جهانی را متوقف کرده است را ادامه داد اما تا پایان روز جمعه این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند.

از سویی شرکت راه‌انداز این کشتی به گل نشسته، پیش از این جمعه اعلام کرده بود که تلاش‌ها برای شناورسازی کماکان بی‌نتیجه مانده است.

این شرکت گفت که بنا به تحقیقات اولیه وقوع هر خللی در موتور محرکه کشتی که باعث به گل نشستن آن بشود را بعید می‌داند. این شرکت در ادامه گفت که لحظه وقوع حادثه دو راهنما به نمایندگی از اداره کانال سوئز در کشتی حضور داشتند.

قرار است دو یدک‌کش دریایی دیگر در روز 28 مارس برای کمک به شناورسازی این کشتی کانتینربر به گل نشسته وارد عمل شوند.
پیش از این شرکت «شوی کیسن» ژاپن، مالک این کشتی که در کانال سوئز به گل نشسته گزارش‌های رسانه‌ای منتشر شده درباره قصد این شرکت برای اقدام به شناورسازی مجدد این کشتی تا شامگاه شنبه را تکذیب کرد.

سخنگوی این شرکت ژاپنی اعلام کرد که عملیات شناورسازی کشتی همچنان ادامه دارد اما این شرکت اطلاعی درباره زمان به موفقیت رسیدن این تلاش‌ها ندارد و افزود «نمی‌توانیم زمان به موفقیت رسیدن این عملیات را پیش‌بینی کنیم».

شایان ذکر است که سپهبد مهاب ممیش، مشاور رئیس جمهوری مصر در امور پروژه‌های کانال سوئز، شامگاه پنج‌شنبه در اظهاراتی به خبرگزاری «فرانسه» گفته بود که جریان کشتیرانی در کانال سوئز حداکثر تا 48 الی 72 ساعت از سر گرفته خواهد شد.

کشتی غول‌پیکر کانتینربر «EVERGREEN» با طول 400 متر از روز چهارشنبه گذشته در کانال سوئز به گل نشسته و عرض کانال را به طول کامل بست که تلاش‌ها برای گشایش مجدد آن همچنان بی‌نتیجه مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید